Mobbing w pracy

Na początku staramy się przemilczeć uszczypliwe uwagi. Myślimy, że może szef ma gorszy czas w życiu prywatnym i niebawem wszystko wróci do normy. Jednak im dłużej, tym gorzej. Mobbing jest aktem karalnym i to nie pracownik, a szef powinien bać się swojego zachowania.

poniżanie

Upokarzanie i zastraszanie są dwoma głównymi sposobami zastosowania mobbingu. Działania, w których przejawiają się oba pojęcia, to wyśmiewanie, obraźliwe gesty, wulgaryzmy kierowane pod naszym adresem czy publiczna krytyka naszej pracy, nawet jeśli wykonujemy ją bez zarzutu. Szefowie zastraszają wyrzuceniem z pracy i zablokowaniem dostania jej w innym miejscu. Znanym sposobem jest niezezwalanie na robienie przerw.

Molestowanie to typowy przejaw mobbingu. Dwuznaczne żarty w stosunku do kobiet, proponowanie seksu, dotykanie i obmacywanie pracownic są czynami, za które pracodawca nie tylko zapłacić grzywnę w wysokości do 100 000 zł, ale przede wszystkim odbyć karę pozbawienia wolności do lat trzech.

Ofiarami są nie tylko osoby spokojne i wrażliwe, ale również doświadczeni i odważni w działaniach pracownicy. Oni zgadzają się na mobbing nie dlatego, że boją się przeciwstawić szefowi, ale że nie chcą spaść z wysokiego stanowiska, do którego doszli ciężką pracą. Degradacja na niższe stanowisko jest dla nich największą porażką, dlatego godzą się na upokarzanie w imię zachowania dotychczasowej posady i pozycji.

Przyczyn lobbingu upatruje się w nieudolności szefa do kierowania ludźmi i brak kontroli nad firmą. Niektórym ludziom błędnie wydaje się, że najlepszą metodą rządzenia pracownikami jest zastraszanie, upokarzanie i ciągłe zaznaczanie swojej władzy. Trudno jednak uwierzyć, że nieumiejętność kierowania pracownikami może prowadzić do psychicznego dręczenia. Niestety, główny problem tkwi w charakterze osoby, która jest naszym szefem. Są przecież ludzie, którzy mimo gorszych chwil nie traktują drugiego człowieka jak własności.

Za ciągłe upokarzanie grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Im więcej osób przyznaje się do bycia ofiarą lobbingu, tym większe są szanse na eliminację tego zjawiska z życia społecznego. Miejscami, do których możemy zwrócić się z tym problemem są: Centrum Praw Kobiet (tel. 022 622 25 17) oraz Główny Inspektorat Pracy (tel. 022 628 58 07), gdzie możemy skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

Warto przede wszystkim pamiętać, że oprócz pensji i stanowiska ważne jest nasze samopoczucie w pracy i szacunek, jakim powinien obdarzyć nas szef. Nie warto pozwalać na poniżanie siebie, nawet w imię wyższych zarobków.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj