Miłość w filmie

Miłość w filmie

 

Miłość ma różne oblicza. Można je doskonale zanalizować na przykładzie filmów zarówno polskich jak i zagranicznych. Fabuła filmowa bez wątku miłosnego wiele traci, gdyż ten wydaje się dla widowni bardzo istotny. Miłość przedstawiana jest wielokrotnie w sposób wyidealizowany. Wywołuje u widza tęsknotę za czymś czego nie ma. Tak się dzieje chociażby w komediach romantycznych, które koloryzują rzeczywistość i zawsze kończą się happy end-em. Może być też miłość rzeczywista z którą stykamy się na co dzień. To życie pospolitego małżeństwa, które walczy z problemami codzienności. Nie lekceważmy też miłości jednostronnych. Bohater zakochuje się bez pamięci w kobiecie, która nie jest nim zupełnie zainteresowana. Miłość często miesza się z nienawiścią, zazdrością, irracjonalnym dążeniem do celu, pieniędzmi, seksem. Sama czysta miłość w filmie nie istnieje. Zawsze jest powiązana z szeregiem zdarzeń bądź to pozytywnych lub negatywnych. Skupmy się na konkretnych przykładach filmowych aby te słowa nie były puste.

miłość w filmach

sxc.hu

Nie ma chyba człowieka, który by nie kojarzył wybitnego polskiego reżysera jakim był Krzysztof Kieślowski. Wyreżyserował on wiele filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Jednym z nich jest VI cześć słynnego Dekalogu czyli Krótki film o miłości. Główne role Tomka i Magdy grają Olaf Lubaszenko oraz Grażyna Szapołowska. Magda to kobieta pełna zmysłowości i seksapilu. Tomek to nadwrażliwy chłopak, który podgląda Magdę przez lunetę. Jego podglądactwo kończy się zakochaniem. Jest to miłość pozbawiona sensu, niemożliwa do spełnienia, oparta na młodzieńczych fantazjach. Jak się potem okaże jest to też miłość niebezpieczna, która potrafi głęboko zranić. W konfrontacji z rzeczywistością napotyka poniżenie. Tomek spotyka się z Magdą i objawia jej całą prawdę. Dopiero po próbie odebrania sobie życia przez Tomka do Magdy dochodzi to jak bardzo pokochał ją ten mężczyzna.

Inną miłość widzimy w filmie Romana Załuskiego Komedia małżeńska. Świat przedstawiony to szara rzeczywistość PRL-u. Akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Niby wszystko jest dobrze, ale coś nie tak. Muzyka do tego filmu to utwór Seweryna Krajewskiego, który trafnie opisuje stan żyjącego małżeństwa: Na dzień dobry, na dobranoc, milcząc odwracamy oczy. Stanowimy doskonałą całość, ale mówić nie ma o czym. Film przedstawia nam związek małżeński Marii i Wiktora, który przeżywa pewien kryzys. To typowa polska rodzina. Matka w roli kury domowej, pracujący ojciec, uczące się dzieci. Maria mimo, że kocha swojego męża przeżywa bunt wobec tej rzeczywistości w jakiej przyszło jej żyć. Jest przecież wykształcona, zna języki a skończyła jak sprzątaczka rodzinna. Jej bunt przeradza się w odważną decyzje. Opuszcza dom i wyjeżdża do Warszawy. Tam znajduje interesującą pracę i zaprzyjaźnia się z filozofem z Dworca Centralnego, który potrafi zrozumieć jej duchową sytuacje. Po odejściu Marii Wiktor kompletnie nie radzi sobie z obowiązkami domowymi a jego dzieci chorują. W konsekwencji prosi przyjaciółkę Marii o pomoc w prowadzaniu domu. Żona Wiktora mimo że odnosi sukcesy zawodowe nie jest szczęśliwa. Jak sama mówi tęskni za tym by zrobić zupę pomidorową mężowi oraz swoim dzieciom. Brakuje jej życia z rodziną oraz miłości męża. Te uczucia są drogą Marii do powrotu do domu.

Przyjrzyjmy się teraz filmowi „Uprowadzenie Agaty” wyreżyserowanego przez Marka Piwowarskiego. Miłość miesza się w nim z polityką oraz kulturą. Córka działacza politycznego zakochuje się w chłopaku z kultury cygańskiego. Ojciec Agaty myśli wyłącznie w swoich sprawach zawodowych i nie pozwala na miłosne wybryki córki. Jej związek z cyganem nie jest akceptowany przez całą rodzinę. Agata zostaje posądzona nawet o chorobę psychiczną. Zamykają ją w pokoju i wysyłają do zakładu psychiatrycznego. Bohaterowie uciekają i ukrywają się przed rodziną. Film „Uprowadzenie Agaty” został wzbogacony wspaniałą oprawą muzyczną ( w tym wzruszający utwór Wielka miłość).

miłość w filmie

sxc.hu

Wzruszającą miłość przedstawia film Titanic Jamesa Camerona. Główne role zagrali Leonardo di Caprio oraz Kate Winslet. Film zrealizowano na podstawie wydarzenia, które miało miejsce w 1912 r. Luksusowy, niezatapialny statek pasażerski zderzył się z górą lodową i zatonął. Była to jedna z największych katastrof morskich XX wieku. Oprócz dramatu statku ukazany jest dramat serc. Przedstawiona została piękna historia miłosna. Jack Dawson i Rose De Witt Bukater to para młodych kochanków, którzy bezgranicznie zakochali się w sobie podczas tego niezwykłego rejsu. Ich życie zamieniło się jednak w tragiczną walkę o przetrwanie. W filmie można dostrzec wyraźny kontrast między bogatymi a biednymi. Jedni śpią w prostych kojach, drudzy zaś w olśniewających łożach. Rose nie potrafi znieść przepychu, w jakim żyje oraz ludzi, którzy ją otaczają. Podejmuje decyzje o samobójstwie. Jack przywraca jej wiarę w sens życia i staje się dla niej całym światem. Nie przeszkadza jej to, że jest on tylko biednym artystą, który wygrał bilety na „Titanica” w pokera. Miłość nie patrzy na wiek, pochodzenie czy status majątkowy.

Tomasz Kaczanowski

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj