Miłość niejeden ma tytuł…

Któż  z nas nie kochał lub nie pragnął miłości? Obecna w literaturze, malarstwie, rzeźbie przez wieki towarzyszyła artystom. Również muzyka wiele zawdzięcza temu gorącemu uczuciu. Niesieni miłością kompozytorzy stworzyli multum legendarnych utworów. Dziś miłosnych piosenek nie sposób policzyć.

Najpiękniejsze piosenki o miłości ? O odpowiedź nie pokusiłby  się nawet  najwybitniejszy znawca muzyki. Przy tego typu klasyfikacjach należy pamiętać, iż piękno jest kryterium niezwykle subiektywnym. Dobra miłosna piosenka to dla jednego wzruszający tekst, dla innego melodia chwytająca za serce. Bezpieczniej jest wymienić utwory które po mimo upływu lat  słuchacze na całym świecie określają mianem kultowych. Oto niektóre z  nich.

milosne piosenki

sxc.hu

 

Yesterday. Jedno słowo a zarazem tytuł odsyłający nas do lat 60-tych i panującej  w tym okresie Beatlemanii. Legendarna już wówczas grupa rockowa The Beatles wypromowała utwór w 1965 r. Ta piękna, refleksyjna, pełna tęsknoty za utraconą miłością piosenka, której melodia objawiła się McCartneyowi  we śnie, jest najczęściej coverowaną w historii i jedną z najczęściej emitowanych w radiu.

Przełom lat 60 i 70 to czas krótkotrwałej ale owocnej kariery Janis Joplin. Ta buntownicza i charyzmatyczna  amerykańska wokalistka objawiła się światu niezapomnianym po dziś dzień utworem Piece of my heart. W owej piosence Janis dała się poznać jako spragniona miłości kobieta i udowodniła, iż miłość w  rockowym brzmieniu wcale nie ustępuje refleksyjnym balladom.

Lata 1991-1992 należą do Bryana Adamsa. Singiel (Everything I Do) I do It For You nie schodził ze szczytu list przebojów. Utwór wykorzystano w  kultowym filmie  Robin Hood: Książę Złodziei, co przyczyniło się do jeszcze większej popularności tej pięknej ballady. Niesiony sławą Adams  w 1993 r. wspólnie ze Stigniem oraz Rodem Stewartem  nagrał kolejny wielki przebój zatytułowany  All for Love. Nie sposób określić, która piosenka zawiera więcej piękna. Pewnym jest fakt, iż oba utwory  na trwałe weszły w kanon najpiękniejszych rockowych ballad.

Do wielkich miłosnych przebojów należą też m.in. I Will Always Love You Whitney Houston, You Are So Beatiful Joe Cockera, My Heart Will Go On Celine Dion, czy Just Called To Say I Love You Stevie Wondera.

My Polacy  oczywiście również potrafimy czarować miłosną nutą. W klasykę polskich piosenek o miłości  na pewno wpisuję się Wspomnienie wielkiego Czesława Niemena, Sen o Victorii  legendarnej grupy Dżem, Zawsze tam gdzie Ty kultowego zespołu Lady Pank, czy  Chciałbym umrzeć z miłości  niezmiernie popularnej formacji Myslovitz.

Tak naprawdę tytuły miłosnych piosenek można by wymieniać w nieskończoność. Pamiętajmy jednak, że o wartości danego utworu nie świadczą tylko  pozycje na listach przebojów i przychylne recenzje dziennikarzy muzycznych. Mówią, iż genialną muzykę nie tylko słyszymy ale czujemy. To prawda. Muzyka powinna trafiać prosto w serce. A o tym, który tytuł miłosnej piosenki wyrył się w nim najgłębiej, decydujemy na szczęście my sami.

 

 

Sylwia Jakulewicz

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj