Migrena – dlaczego częściej cierpią na nią kobiety?

Statystyki potwierdzają, że aż 78% pacjentów borykających się z migreną to kobiety. Najczęściej na migrenowe bóle głowy cierpią panie w przedziale wiekowym 20-45 lat. Dlaczego ta przewlekła choroba o tak uciążliwych dolegliwościach dopada właśnie płeć piękną? Chociaż do tej pory nie udało się określić jednoznacznej przyczyny, to lekarze podejmują w tym celu wiele tropów.

Hormony

Medycy są pewni, że silne bóle głowy związane są z drastycznym spadkiem estrogenu i progesteronu. Takie zjawisko zauważa się u kobiet tuż przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego. Co więcej, to właśnie te hormony osłabiają wrażliwość na ból i wpływają na równowagę chemiczną mózgu. Jest więc prawie pewne, że kobiety cierpią na migrenowe bóle głowy właśnie przez zaburzenia hormonalne.

Okazuje się również, że leczenie migreny jest konieczne coraz częściej w przypadku dziewcząt w okresie dojrzewania, u kobiet w czasie menstruacji, a także tych, które przechodzą menopauzę. Silny ból głowy może znacznie częściej dopadać także kobiety w ciąży.

Uwarunkowania genetyczne

Zbadano, że około 70% pacjentów, u których zdiagnozowano migrenę, ma w swojej rodzinie osoby, które również cierpią na tę chorobę. Fakt, że migrena może być dziedziczona, potwierdza się przede wszystkim w przypadku małych dziewczynek. Już te w wieku przedszkolnym również mogą cierpieć na migrenowe bóle głowy.

Czynniki emocjonalne

Już dawno udowodniono, że to kobiety są o wiele bardziej narażone na stres. Znacznie gorzej również sobie z nim radzą. Napad migreny może być spowodowany niepokojem, obciążeniem psychicznym czy depresją.

Ponadto, przyjmowanie niektórych rodzajów leków może również wywołać chorobę, jaką jest migrena. Leki te to nie tylko farmaceutyki uspokajające, ale między innymi doustna antykoncepcja, azotany czy też te, które mają obniżać ciśnienie krwi.

Dieta

Uznaje się, że to kobiety odżywiają się o wiele lepiej. To zresztą one dbają też o codzienny jadłospis całej rodziny. Te, które cierpią na silne bóle głowy i muszą wdrażać leczenie migreny, powinny unikać w szczególności czekolady, owoców cytrusowych, orzechów, alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina) i kofeiny.

Styl życia

Napad silnego bólu głowy może pojawić się przy okazji realizacji podróży, niewyspania się czy wzmożonego hałasu. Kobiety są również wrażliwe na intensywny zapach. Ciekawostką jest fakt, że nierzadko to perfumy wywołują uciążliwe objawy, jakie powoduje migrena. Leki muszą być wtedy zastosowane natychmiast, zanim ból stanie się na tyle silny, że uniemożliwi normalne funkcjonowanie.

Migrenę może wywołać też intensywne światło, warunki pogodowe (w tym zmiana ciśnienia), a nawet wielogodzinne oglądanie telewizji.

Natychmiastowa reakcja

Migrena daje o sobie znać najczęściej raz na kilka miesięcy. Może trwać przez kilka godzin albo nawet przez kilka dni. Kobiety, które doskonale wiedzą, jak ciężki przebieg ma ta choroba, powinny zawsze mieć przy sobie odpowiednie środki, które szybko zminimalizują najgorsze objawy. Choroba pojawia się nagle, często nie poprzedzają jej żadne symptomy. Tak podstępna jest właśnie migrena. Leki, które zniwelują ból to przede wszystkim te, które zawierają kwas tolfenamowy. Dobrze jest również wykonać masaż głowy w okolicy skroni oraz wypić napar z pokrzywy i mięty.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj