Metody na przyśpieszenie gojenia się blizn

Gojenie się blizny jest złożonym procesem, który w zależności od wielkości i głębokości zranienia może przebiegać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Odpowiednia pielęgnacja, stosowanie właściwych preparatów, a także ochrona blizny przed podrażnieniami i zanieczyszczeniami może skutecznie skrócić ten czas i przywrócić skórze pierwotny wygląd. Trzeba pamiętać, że skóra ma zdolność do regeneracji, jednak w przypadku rozległych uszkodzeń nie jest w stanie sama sobie z nimi poradzić.

Opatrzenie rany

Czynności, jakie podejmiemy natychmiast po zranieniu, w dużym stopniu decydują o tym, czy blizna się pojawi, a jeżeli tak, to jak będzie ona duża i, tym samym, jak długo potrwa proces naprawy. Ranę należy natychmiast oczyścić. W przypadku, kiedy jakiś przedmiot wbił się głęboko w skórę, nie należy go samodzielnie usuwać, ponieważ mogłoby to wywołać silne krwawienie.

Konieczne jest także zdezynfekowanie rany, czyli pozbycie się z niej drobnoustrojów. Następnie należy miejsce urazu zabezpieczyć, chroniąc je tym samym przed zabrudzeniami i otarciami.

Skuteczne preparaty

Aby blizna mogła się prawidłowo goić, a skóra – regenerować, konieczne jest zapewnienie im właściwych warunków. Proces naprawy skóry wymaga stworzenia bliźnie środowiska wilgotnego, dlatego należy ją często nawilżać. Ponadto dobrze jest w miarę możliwości zapewnić jej dopływ tlenu. Przeznaczone są do tego plastry Sutricon. Plastry można stosować zarówno przy świeżych, jak i dojrzałych bliznach. Silikon bardzo dobrze uelastycznia skórę i jednocześnie sprzyja stwarzaniu idealnych warunków do gojenia i regeneracji. Wykazuje się ponadto właściwościami nawilżającymi i pełni funkcję ochronną.

Witaminy

Do prawidłowego gojenia się rany niezbędna jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Podczas zranienia dochodzi do zerwania włókien kolagenowych, a więc aby przywrócić skórze pierwotny stan, konieczna jest ich odbudowa. Sprzyja temu witamina C, uczestnicząca w procesie powstawania kolagenu, który jest niezbędny do utrzymania sprężystości i elastyczności skóry.

Więcej o pielęgnacji blizn oraz metodach ich skutecznego gojenia dowiesz się z wszystkoobliznach.pl.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj