Łupież z głowy

Skóra głowy i cebulki włosów by prawidłowo funkcjonować potrzebują witamin i pierwiastków. Ich niedobór prowadzi do łupieżu, którego przykrym objawem są białe płatki na ramionach i ubraniach.

 

sposoby na łupież

sxc.hu

Łupież jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości dermatologicznych. Według badań przeprowadzonych przez IPSOS skarży się na niego co trzecia Polka i ponad połowa mężczyzn.

Z łupieżem można skutecznie walczyć. Nie zawsze jest to tak łatwe jak w reklamach preparatów przeciwłupieżowych, ale nowoczesna dermatologia pozwala pozbyć się z głowy dokuczliwego problemu.

Przyczyny łupieżu są znane od dawna. Wywołuje go żyjący w mieszkach włosowych  drożdżak z rodzaju malassezia. Rozkłada on związki tłuszczowe, które drażnią komórki skóry. W ten sposób powstaje stan zapalny i rozwija się łupież. Ponadto drożdżak osłabia układ odpornościowy.

Wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu np. łupież suchy, tłusty, pstry czy rumieniowy. Każdym z typów walczy się innymi metodami. Leczenie łupieży zwykle odbywa się dwufazowo. Pierwszy obszar obejmuje ograniczenie i regulacja złuszczania naskórka, a w kolejnym łagodzi się świąd.

Leczenie opiera się na stosowaniu szamponów zawierających smołę, gazową sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę. Ostatnio popularna są te z dodatkiem ketokonazolu, który ma wysoką skuteczność w walce z łupieżem. Co należy robić gdy szampon nie wystarcza? Po pierwsze – wybrać się na wizytę do dermatologa. Lekarz rozpozna typ łupieżu i zaproponuje leczenie. Przepisze preparaty na swędzenie lub maści i kremy wykonywane w aptekach na receptę.  Łupież możemy pokonać także domowymi sposobami. Do naturalnych metod należy wcieranie w skórę głowy 10-proc. wyciągu olejowego z szałwii czy świeżo przyciętego liścia z aloesu. Pomóc może nacieranie skóry olejkiem eukaliptusowym lub rycynowym. Stosując jednak takie środki złagodzimy jedynie objawy i niestety możemy być pewni, że problem powróci.

Co ciekawe problem łupieżu dotyczy nie tylko ludzi. Jego ofiarą mogą paść także zwierzęta, zwłaszcza psy i koty. łupież z głowy, to problem z głowy. Pozbycie się go pozwoli nam poczuć się komfortowo i świeżo.

 

Katarzyna Galant

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj