Lepiej być idealną czy szczęśliwą?

Zdarza Ci się rysować w kalendarzu strzałki – od zadań, które miałaś wykonać dziś do rubryczki „jutro”? Patrzysz na niedokończone zadania z poczuciem winy? Nic dziwnego! Współczesny świat stawia przed kobietami mnóstwo oczekiwań. Warto zastanowić się, czy wszystkie są możliwe do zrealizowania… przez jedną osobę. Pomoże Ci w tym ekspertka kampanii Nieidealna.pl!

Lucyna Kwiatkowska – trener rozwoju osobistego, coach i psycholog mówi: Rosnące tempo życia i codzienna bieganina sprawiają, że przestajemy być wobec siebie obiektywne. Coraz rzadziej potrafimy spojrzeć na siebie w oderwaniu od funkcjonującego (głównie dzięki mediom) wizerunku „kobiety idealnej”. Powoli przestajemy dostrzegać tkwiące w tym modelu sprzeczności, czego doskonałym przykładem jest określenie „spełniona pod względem macierzyńskim bizneswoman”. 

Kobiety coraz częściej ulegają stereotypowi. Stworzono go w oparciu o nieskończenie długą listę oczekiwań. Według niego każda z nas powinna być zaradną i zdecydowaną bizneswoman, pozostając jednocześnie spełnioną zawodowo dobrą mamą, przyjaciółką, panią domu i partnerką… Do tego powinna być zadbana, wysportowana i zdrowa, przestrzegać diety, znać bieżące wydarzenia kulturalne, pomagać innym…

„Kobieta idealna”, oprócz poradzenia sobie z milionem obowiązków, powinna również zatroszczyć się o to, by mimo tak wielu aktywności nadal wyglądać atrakcyjnie. Presja związana z koniecznością dbania o własne ciało jest wisienką na torcie oczekiwań wobec pań. Kiedy pogodzenie wszystkich ról i sprostanie społecznym oczekiwaniom okazuje się niemożliwe – popadają we frustrację, w wyniku czego nie czują się „ani idealne, ani szczęśliwe”. Próba „bycia idealną” okazuje się na dłuższą metę bardzo męcząca.

Ekspertka kampanii Nieidealna.pl podsumowuje: Często jedna osoba nie jest w stanie stawić czoła wszystkim tym wymaganiom jednocześnie, dlatego musimy nauczyć się dzielić obowiązkami i nie odmawiać pomocy, kiedy ktoś nam ją proponuje. Przestańmy wymagać od siebie tak dużo i pozwólmy sobie na… bycie nieidealnymi.

Magdalena Wilk

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj