Łazienka – jak rozplanować przestrzeń?

Oczywiście łatwiej jest mówić o planowaniu przestrzeni w łazience urządzanej w domu jednorodzinnym niż w bloku, zwłaszcza bloku wybudowanym przed 89. rokiem. Mimo to planując łazienkową przestrzeń zarówno w jednym, jak i drugim wypadku nierzadko pomijamy pewne ważne aspekty dotyczące głównie miejsc przeznaczonych na najmniejsze urządzenia i przedmioty.

Zacznijmy od standardów

Mimo to zacznijmy od tego jak powinny być rozmieszczone urządzenia łazienkowe oraz ile miejsca powinien mieć użytkownik. Trochę tu zależy od szerokości urządzeń na przykład umywalki. Zwykle jest już nieźle, gdy przed umywalką możemy się poruszać w przestrzeni 70 na 100 cm. Podobna przestrzeń powinna być zapewniona przed bidetem, nieco mniejsza może być przed miską ustępową (na przykład 60 na 80 cm). Dobrze jest, jeśli przed wanną zapewnimy sobie przestrzeń jednego metra kwadratowego. Przed brodzikiem nie musimy mieć bardzo dużej przestrzeni, ponieważ mamy przestrzeń wewnątrz. Wystarczy jeśli zapewnimy tu sobie 80 na 100 cm.

Warto jest także zadbać o choćby minimalne odległości między urządzeniami. Odległość pomiędzy sedesem i bidetem nie powinna być mniejsza niż 30 cm i mniej więcej podobny dystans powinniśmy zachować także między pozostałymi urządzeniami. Chociaż nie będzie problemem jeśli sedes znajdzie się w odległości 20 cm od wanny. Podobny dystans powinien dzielić sedes lub bidet od ściany.

Oczywiście to wszystko dotyczy łazienek standardowych, bowiem coraz bardziej popularne stają się łazienki z wannami ustawionymi (lub wpuszczonymi w podłogę) na środku pomieszczenia. Również zdarza się, że umywalki (czasem dwustronne) instalowane są w środku łazienki. Mimo to ważne jest byśmy mieli przynajmniej te podstawowe odległości, co jednocześnie dobrze wpływa na psychikę użytkownika. W dużych łazienkach przewidziane jest również miejsce na meble, na przykład krzesło, taboret lub sofę. Szafy i regały oczywiście są niezbędne, choć i te mogą być wpuszczone w ścianę.

Nie zapominajmy o pozornych drobiazgach

Istotnych uciążliwości możemy sobie zaoszczędzić jeśli w przestrzeni łazienkowej zaplanujemy miejsce na różnego rodzaju organizery i małe urządzenia. Dotyczy to również ścian. Mogą to być miejsca na kosze z brudną bielizną, suszarki do rąk i do włosów, półeczki, szafki na środki czystości, wiszący pojemnik na chusteczki lub ręczniki papierowe. Instalując wieszaki na suszarki pamiętajmy, by znajdowały się one w jak największej odległości od wanny lub brodzika. Nad wanną i brodzikiem nie umieszczamy żadnych urządzeń podłączanych do sieci elektrycznej.

Artykuł napisany we współpracy z portalem http://hobbydom.pl/

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj