Laserowa rewitalizacja przedsionka pochwy i okolic cewki moczowej

Przyczyn osłabienia i rozluźnienia ścianek pochwy oraz innych okolic intymnych kobiety może być wiele. Otyłość, stres, obciążenia fizyczne, np. podczas pracy czy uprawiania sportu, a zwłaszcza w związku z porodem siłami natury, jak również menopauza i innego typu wahania poziomu hormonów – to wszystko może niekorzystnie wpłynąć zarówno na strukturę mięśni dna miednicy, jak i błonę śluzową pochwy, co prowadzi do obniżenia satysfakcji z seksu, nietrzymania moczu, a nawet wad postawy. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu.

Wydawałoby się, że zagadnienie jest na tyle złożone, iż niezbędna jest tu poważna interwencja chirurgiczna, tymczasem spokojnie można obyć się bez krwawienia, cięcia i szycia. – Zwiotczałe tkanki pochwy można obkurczyć i tym samym przywrócić im elastyczność oraz odpowiedni poziom nawilżenia dzięki trwającemu zaledwie pół godziny zabiegowi laserowemu – mówi konsultant medyczny specjalistycznych gabinetów lekarskich Sofimed, w których ofercie się taki zabieg znajduje.

Zabieg ten jest bezbolesny, a poddawana mu kobieta odczuwa tylko ciepło w miejscach naświetlanych laserem, którego głowicę wprowadza się w kanał pochwy. Przed procedurą ani po niej nie trzeba przyjmować antybiotyków ani leków przeciwbólowych, w związku zaś z minimalnym ryzykiem jakichkolwiek powikłań pacjentka praktycznie natychmiast może wrócić do swoich codziennych zajęć. Jedyne „nieprzyjemności” po zabiegu to konieczność stosowania przez kilka dni globulek dopochwowych i podpasek (z powodu wystąpienia możliwych plamień).

Po zabiegu

Należy też powstrzymać się od stosunków w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu, po tym czasie jednak ich jakość istotnie wzrasta, warto więc czekać. Gdy zakończy się przebudowa włókien kolagenowych (w wyjątkowych przypadkach może to zająć pół roku, pierwsze efekty odczuwalne są już jednak po kilku tygodniach), obwód pochwy jest mniejszy, zwiększa się za to napięcie jej tkanek, a błona śluzowa jest bardziej elastyczna. Współżycie staje się komfortowe i przynosi więcej satysfakcji. Fototermiczne obkurczenie pochwy laserem eliminuje też problem suchości i wiotkości skóry łechtaczki oraz warg sromowych, występowania podczas seksu bólu, świądu, urazów czy otarć, a poza tym pozwala rozprawić się z kwestią wysiłkowego nietrzymania moczu, z którym zmaga się coraz więcej kobiet.

Kwestie indywidualne

W niektórych przypadkach, gdy tkanki są bardzo rozciągnięte, może zajść potrzeba wykonania więcej niż jednego zabiegu (po 30-40 dniach od pierwszego), zazwyczaj jednak nie ma takiej konieczności. Efekty laserowej rewitalizacji przedsionka pochwy i okolic cewki moczowej utrzymują się nawet przez wiele lat, głównie u kobiet w wieku rozrodczym. Panie w wieku postmenopauzalnym powinny stosować dodatkowo fizykoterapię lub terapię farmakologiczną. W każdym przypadku zaś dobrym pomysłem jest regularny trening mięśni Kegla, który dodatkowo przedłuża dobroczynne działanie zabiegu.

Choć jest on nieinwazyjny, to jak zawsze jeśli chodzi o laser, należy pamiętać o niektórych przeciwwskazaniach. Są nimi trwająca ciąża, miesiączka lub infekcja okolic intymnych, niektóre choroby autoimmunologiczne, nieleczona cukrzyca, padaczka i nowotwory. Również przyjmowanie pewnych leków (zwłaszcza fotouczulających i obniżających krzepliwość krwi) oraz nieprawidłowe wyniki cytologii (przeprowadzonej w ciągu pół roku przed zabiegiem) mogą stanowić przeszkodę. O wykonaniu zabiegu każdorazowo jednak decyduje lekarz po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu i zdiagnozowaniu zakresu problemu.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj