Kryzys w związku

 Kryzysy zdarzają się nawet w najlepszym związku. Są nieuniknione. Czasami na zawsze dzielą dwoje ludzi. Wystarczy jednak odrobina dobrej woli, aby wszystko wróciło do normy.

Kiedy się pobieraliście, wydawało się, że romantyczna fascynacja jest jedynym warunkiem udanego związku. Miłość miała pokonać wszystko. Po pewnym czasie uczucia osłabły i pojawiły się pierwsze problemy. Praca, dzieci i obowiązki – to wszystko zaczęło was przerastać. Na jaw wyszły niektóre negatywne strony waszego charakteru. Zaczęliście się od siebie oddalać.

Ten problem nie dotyczy tylko was. Kryzysy w związku partnerskim są czymś naturalnym i nieuniknionym. Coraz częściej pojawiają się w kilka miesięcy po zalegalizowaniu związku. Dotyczą zwykle rzeczy banalnych, mało istotnych. Natłok obowiązków prowadzi do rutyny, która sprzyja kłótniom i nieporozumieniom. Gdy w małżeństwie nie jest łatwo, zaczynamy żyć w ciągłym napięciu  i strachu, przed tym, co jeszcze może się wydarzyć. Zadajemy sobie pytanie „Czy nie można było temu zapobiec?”. Niestety nie.

kryzys w zwiazku

sxc.hu

 

Każde małżeństwo, jeśli ma być udane, musi przejść przez pewne etapy. Wy się zmieniacie, pojawiają się nowe okoliczności. Po drodze napotykacie przeszkody, które nie są po to by was poróżnić. Są dla was wyzwaniem i próbą sprawdzenia się. Kryzys małżeński jest szansą na poprawę związku   i wzmocnienia więzi między partnerami. Przeciwności powinny pomóc wam zbliżyć się do siebie,  a nie odwrotnie. Warto więc dostrzegać pozytywne ich strony.

Małżonkowie często oszukują się i wmawiają sobie, że w ich związku nic złego się nie dzieje. Jednak niedopowiedzenia i chowane urazy niszczą relacje między nimi.  Dlatego bądźmy szczerzy wobec siebie. Nie bójmy się poruszać w sposób otwarty trudnych, czasem bolesnych tematów. Mówmy o swoich uczuciach, żalach i smutkach.

Kluczem do udanego małżeństwa i rozwiązywania problemów jest wzajemna komunikacja między partnerami. Warto rozmawiać. Kiedy małżonkowie rozmawiają o swoich kłopotach, mówią  o oczekiwaniach wobec siebie, ale bez wzajemnego osądzania i wypominania, wówczas mają szansę na porozumienie. Jeśli jednak partnerzy nie potrafią się porozumieć, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Terapeuta jest po to, aby pomóc znaleźć istotę konfliktu i wspólnie z małżonkami rozwiązać go. Oczywiście, nie chodzi tylko o rozmowy o problemach. Bardzo ważne są również zwyczajne pogaduchy: o sąsiedzie, o planach na wakacje, o tym, jak minął dzień w pracy. Warto zapytać drugą osobę o największe marzenia i plany na przyszłość. Będzie to sporym zaskoczeniem dla niej i krokiem do odzyskania dawnego kontaktu.

Zacznijmy doceniać drugą osobę. Pochwal męża za to, że naprawił popsutą kosiarkę. Lubisz, kiedy Twój mąż mówi Ci, że ugotowałaś pyszny obiad? To niby nic, a znaczy tak wiele. Zacznij dziękować lub nagradzać buziakiem. Oszczędź sobie komentarzy typu – brzydko wyglądasz, zupa była za słona. Są niegrzeczne i ranią partnera.

Walczmy z rutyną. Warto wprowadzić nowe zwyczaje i pomysły na wspólne spędzanie czasu,  np. jazdę na rowerze, wypad na kręgle lub do kina. Kiedy robicie coś razem, zbliżacie się do siebie.

Czasami dobrze jest uwolnić się od innych spraw, żeby być tylko we dwoje. Spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy i wyjedźcie za miasto. Taka wycieczka pozwoli wam nabrać dystansu do niektórych spraw. Gdy nie możecie wyjechać, zostańcie w domu i przeznaczcie chociaż jeden dzień tylko dla siebie. Skupcie się na konkretnym zadaniu, np. na porządkach w ogródku. Nic tak nie łączy, jak wspólne zajęcie. Po tak intensywnym dniu możecie wypić po lampce wina.

Umiejętność pokonywania problemów małżeńskich nie przychodzi łatwo. Udane małżeństwo wymaga pracy i zaangażowania obu stron. Tylko pod tym warunkiem możemy tworzyć zgodny duet. Kiedy jedna ze stron nie angażuje się w związek, nawet silne uczucie tej drugiej strony nie pomoże. Czasami lepiej jest się rozstać. Jednak nie róbmy niczego pochopnie. Zanim podejmiemy decyzję, która zmieni nasze całe dotychczasowe życie – porządnie się nad tym zastanówmy.

 

Katarzyna Borowiec-Bender

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj