Kinesiotaping – co to takiego?

Choć wyrażenie „plastry zdrowia” brzmi jak puste hasło reklamowe, to taśmy do kinezjotapingu są rzeczywiście skuteczne. Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to metoda stosowana w fizjoterapii sportowej, przeciwbólowej, rehabilitacji i ortopedii. Na czym polega i co daje kinesiotaping?

Jak działa kinesiotaping

Taśmy do kinesiotapingu wykorzystują właściwości organizmu do samoleczenia. Jak to możliwe? Powięzi to podskórne błony, która oddzielają grupy mięśni od siebie i od innych tkanek. Taśmy unoszą skórę, zwiększając przestrzeń pomiędzy jej powierzchnią a powięzią.

Odpowiednio przyklejone do obolałej części ciała, naciągają delikatnie skórę. Pobudzają krążenie krwi i limfy, zmniejszają  stany zapalne oraz krwiaki, normalizują pracę mięśni, stabilizują stawy i wyrównują w nich asymetrię. Taśmy oddziałują na receptory bólu i czucia głębokiego, dzięki czemu organizm sam redukuje ból, aktywizując naturalny mechanizm znieczulenia.

Wskazania do plastrowania:

  • ból – pourazowy, reumatyczny, pooperacyjny
  • kontuzje stawów i mięśni
  • skurcze
  • problemy z krążeniem

Plastry nie zawierają żadnych substancji leczniczych, nie rozgrzewają ani nie chłodzą ciała. Ich działanie jest czysto mechaniczne. Kinesiotaping jest więc bodźcem do uruchomienia procesu samouzdrowienia, dzięki czemu jest bezpieczny i może być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży czy seniorów.

Sprawdź także wczasy zdrowotne w Czapielskim Młynie

Zalety kinesiotapingu:

  • działanie zgodnie z organizmem
  • możliwość stosowania różnych terapii jednocześnie
  • bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów, alergików
  • niska cena, możliwość samodzielnego stosowania
  • alternatywa dla tradycyjnej rehabilitacji, gdy ta nie jest możliwa

Plastry zdrowia – właściwości i kolory

Plastry dynamiczne wykonane są z bawełny i kleju akrylowego. Nie są zbyt elastyczne, a ich masa i grubość przypomina właściwości skóry. Nie ograniczają ruchów, są wodoodporne i przepuszczają powietrze. Bez trudu utrzymają się na ciele przez kilkanaście dni. Są więc bardzo wygodne w użytkowaniu, a ich skuteczność działania odczuwalna jest od razu po naklejeniu.

Kolory taśm do kinezjotapingu to tylko i wyłącznie… estetyczny chwyt marketingowy. Kolory plastrów nie mają znaczenia leczniczego, nie sygnalizują żadnych dodatkowych właściwości. Asortyment taśm jest jednak bardzo bogaty, ponieważ występują w różnych długościach i szerokościach, są również zróżnicowane pod względem elastyczności, zależnie od schorzenia.

Taśmy do kinezjotapingu – czy mogę przykleić je samemu?

Aplikowanie taśm do kinezjoterapii nie jest trudne, ale wymaga pewnej wprawy. Poza tym nie zawsze jesteśmy w stanie dosięgnąć obolałych miejsc, np. na plecach, dlatego potrzebujemy pomocy innej osoby. W internecie bez trudu można znaleźć profesjonalne instruktaże, jak odpowiednio przykleić plaster dynamiczny. Taśmy różnego rodzaju można kupić w sklepach medycznych i z powodzeniem stosować samodzielnie.

Kinesiotaping to nowoczesna, wygodna i działająca z naturą terapia, której efekty utrzymują się na długo po zdjęciu plastra. Zdrowa alternatywa dla terapii farmakologicznej i skuteczne uzupełnienie tradycyjnych metod fizjoterapeutycznych.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj