Kilka słów o najpopularniejszych metodach antykoncepcji

Kilka słów o najpopularniejszych metodach antykoncepcji

Wybór odpowiedniego sposobu antykoncepcji zależy m.in. od wieku (inne metody polecane są młodym dziewczętom, inna jest również antykoncepcja po 40. roku życia), stanu zdrowia oraz indywidualnych oczekiwań pacjentki. Co do zasady, wyróżnia się kilka metod antykoncepcji, w tym antykoncepcję naturalną (opartą na obserwacji cyklu miesięcznego kobiety), mechaniczną, chemiczną, wewnątrzmaciczną oraz hormonalną (1).

Antykoncepcja bez recepty? Mechaniczna i chemiczna

Jedyne dostępne bez recepty środki antykoncepcyjne to te z grupy mechanicznej oraz chemicznej. Najczęściej stosowana metoda mechaniczna to prezerwatywa, która tworzy barierę uniemożliwiającą przedostawanie się plemników do pochwy. Jednocześnie, prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i ma dość wysoką skuteczność działania mierzoną za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Co ciekawe, jeszcze niedawno metody mechaniczne nie były uważane za typową antykoncepcję dla mężczyzn, a w aptekach można było kupić także prezerwatywy dla kobiet w formie tzw. błony pochwowej czy kapturków naszyjkowych. Obecnie jednak są one w Polsce praktycznie niedostępne (2).

Jeśli chodzi o metody chemiczne, są to wszelkiego rodzaju pianki, kremy czy maści plemnikobójcze, dostępne w aptekach bez recepty. Zawierają środki chemiczne (najczęściej jest to nonoxynol-9), należy je zastosować przed planowanym stosunkiem, a ich działanie opiera się na zmianie odczynu w pochwie (2).

Antykoncepcja długoterminowa – wkładki wewnątrzmaciczne i antykoncepcja hormonalna

Do długoterminowych metod antykoncepcji zaliczają się wkładki wewnątrzmaciczne oraz antykoncepcja hormonalna. Wkładka wewnątrzmaciczna wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego z niewielkim dodatkiem miedzi lub miedzi posrebrzanej. Środki te wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy i stwarzają warunki, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się ewentualnemu zarodkowi (2).

Na podobnych zasadach działa antykoncepcja hormonalna. Na skutek działania hormonów ograniczeniu ulega rozwój pęcherzyków jajowych, w błonie śluzowej macicy nie ma warunków do zagnieżdżenia się płodu, a śluz w drogach rodnych staje się gęsty i nieprzepuszczalny dla plemników. Wśród najpopularniejszych metod antykoncepcji hormonalnej znajdują się:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • dopochwowy pierścień antykoncepcyjny (2).

Więcej na temat antykoncepcji i zaleceń ich stosowania, poczytasz tutaj >> 

  1. Czerwińska-Osipiak A, Michalik A, Olszewska J. Repetytorium z antykoncepcji. Miscellanea Anthropologica et Sociologica. 2013;14(2):196-197.
  2. Dębski R. Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Część II. Medyczne (nienaturalne) metody zapobiegania niepożądanej ciąży. Ginekologia Polska. 2007;78:835-839.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj