Kiedy wybrać się na rejs po jeziorach?

To zależy od kilku czynników, choć większość z żeglarzy śródlądowych decyduje się na rejs w okresie wakacyjnym. Część postanawia popływać przed oficjalnym otwarciem sezonu i ma z tego taką korzyść, że nie doświadcza jeszcze zbyt wielkiego zatłoczenia łódek, zwłaszcza w kanałach Wielkich Jezior Mazurskich.

Spora grupa żeglarzy rozpoczyna rejsy od Węgorzewa i jeziora Mamry, toteż i w sezonie roku 2017 większość z nich ma ogromny problem ze względu na remont kanału Niegocińskiego, który zwykle w sezonie rozładowuje tłok. Niestety, łączący Niegocin z Kisajnem, Kanał Giżycki (Łuczański) ma swój most obrotowy i konkretne godziny otwarcia. Dlatego w kolejkach niejednokrotnie czeka bardzo wiele łódek.

Co zatem wybrać, czy jest alternatywa?

Tak czy inaczej wybór jest niewielki – możemy tylko w obliczu kilkukilometrowej kolejki na kanale zostać na Kisajnie a nawet Niegocinie i odkrywać urok mniejszych przystani, choćby w Rydzewie albo Pięknej Górze. Ale to tylko opóźni nasz rejs. Zatem chyba lepiej jest czekać w długiej kolejce i niekoniecznie jest to tylko kilka godzin.

Poza tym jak wielka czeka satysfakcja po przepłynięciu kanału. Sezon letni obfituje ponadto na jeziorach w dodatkowe atrakcje, choćby imprezy muzyczne (czasem ogólnopolskie) w przyległych portach, na przykład w Sztynorcie. Można dopłynąć do Jeziora Nidzkiego i przy okazji do Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego oraz na imprezy, które tam się odbywają latem. Tu też jest niewielka keja niemal przy samym muzeum. Zatem nie trzeba tracić czasu, bo jeśli nie wiadomo gdzie go spędzić, dobrze zjeść, zrobić zakupy czy przenocować, aplikacja NaviSail zawiera bazę ponad 50 tysięcy obiektów na wodzie i w pobliżu brzegu. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

A poza sezonem?

Jest całkiem niemała grupa żeglarzy, którzy wybierają chłodniejsze miesiące do pływania. Jedni z nich wolą ten czas spędzić w warunkach ekstremalnych, inni lubią sobie nieco dogodzić. I tym drugim wyszli naprzeciw producenci łodzi, również żaglówek kabinowych, gdyż coraz częściej te jednostki są wyposażone w ogrzewanie gazowe. Zresztą początkujący żeglarze nie zawsze wiedzą, że w takich łodziach normą już jest lodówka, kuchenka gazowa i niewielkie WC.  Coraz częściej właściciele łodzi montują telewizory.

Żeglowanie poza wakacyjnym sezonem ma też swoje walory, jeśli idzie o pejzaż otaczający jeziora. Na przykład, pod koniec sierpnia otoczenie kolorystycznie staje się bardziej urozmaicone niż w pełni lata. Jest to dobry czas do żeglowania zwłaszcza dla miłośników ciszy i spokoju. Pływanie często bywa dla nich ucieczką od codziennego zgiełku, zatłoczonych ulic i gwaru miasta.  Jest to również korzystna pora dla tych, dla których ceny czarterów mają znaczenie. Poza sezonem będą one niższe.

Nie tylko Wielkie Jeziora Mazurskie

Jeziora Mazurskie są najchętniej wykorzystywane przez żeglarzy śródlądowych, ale gdy znajdziemy się w sezonie letnim na Pojezierzu Iławskim to powszechnym widokiem również będzie las żagli. Również swój klimat mają jeziora augustowskie oraz jezioro Wigry.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj