Jedwab – w czym tkwi jego szlachetność?

Jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach o czym świadczą wykopaliska archeologiczne. Legenda głosi, że cesarz Xi Lingshi poprosił swoją żonę aby sprawdziła jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe. Okazało się, że tymi szkodnikami są małe, białe larwy, które przędą błyszczące kokony. W wyniku przypadku jeden kokon wpadł cesarzowej do herbaty w wyniku czego udało jej się wyciągnąć delikatną nic i nawinąć ją na szpulkę. W ten sposób odkryto produkcję jedwabiu. Wiele stuleci pilnie strzeżono proces pozyskiwania nici jedwabnej a jedwabne szaty oznaczały wysoką pozycję społeczną i bogactwo. W dawnych Chinach jedwabiu używano także jako walutę. Wytwórcy jedwabiu byli zobowiązani do przestrzegania surowych zasad takich jak zakaz spożywania czy alkoholu czy używania perfum. W celu dezynfekcji, miejsce hodowli okadzano ziołami.

Czym wyróżnia się jedwab na tle innych tkanin?

Jedwab jest włóknem pochodzenia zwierzęcego. Jest produkowany z kokonów jedwabników hodowanych na drzewach morwy lub dębu. Wyróżnia się niesamowicie szlachetnym połyskiem i wyjątkowo miękką strukturą. Jest idealny dla osób z wszelkiego rodzaju alergiami ponieważ jest odporny na pleśń i roztocza i nie podrażnia skóry. Nić jedwabna jest bardzo wytrzymała z powodu zawartej w niej elastycznej substancji i jedynie w niewielkim stopniu przepuszcza wodę co czyni ten materiał bardzo pożądanym. Od wieków produkuje się z niego suknie balowe, szale, krawaty oraz wiele innych urzekających dodatków. Mało osób wie, że jedwab doskonale zatrzymuje ciepło, co oznacza, że odzież wykonana z tego materiału będzie grzała prawie tak samo mocno jak odzież wykonana z wełny.

Rodzaje jedwabiu naturalnego

Występuje kilka rodzajów jedwabiu naturalnego- rodzaj zależy od gatunku jedwabników.

Morwowy- jest najbardziej znanym na świecie rodzajem jedwabiu. Pozyskuje się go z kokonów jedwabników żyjących na drzewie morwowym.
Tussowy- drugi najbardziej znany rodzaj jedwabiu. Jedwab wytwarzany z kokonów jedwabnika dębowego.
Eri- występuje tylko w Indiach. Pozyskiwany jest z kokonów udomowionego jedwabnika Eri.
Oprócz wymienionych wyżej rodzajów jedwabiu, istnieje jeszcze jedwab „dziki” czyli pozyskiwany przez jedwabniki, które nie mogą być „udomowione”. Jednym z rodzajów dzikiego jedwabiu jest rodzaj Muga o wyjątkowym złocistym połysku.

Przygotowanie włókien

Istnieje kilka możliwości przygotowania jedwabiu:

Jedwab surowy- są to włókna nieodklejone, czyli nie jest usunięty z nich klej jedwabny (serecyna). Produkuje się z niego m.in tkaniny techniczne.
Jedwab suplowany- jest to jedwab półodklejony służący do produkcji np. tkanin meblowych.
Jedwab odgotowany- powstaje w wyniku odklejenia greży. Służy do produkcji delikatnych sukienek, apaszek, bielizny i innych delikatnych artykułów.

Sztuczny jedwab

Istnieją tkaniny, które jedynie jedwab imitują ale maja zdecydowanie niższą cenę. Są to np. jedwab sztuczny, wiskozowy i octanowy.

Dlaczego tak chętnie nosimy jedwab?

Jedwab niezaprzeczalnie jest tkaniną szlachetną. W dawnych Chinach był dużo bardziej cenny niż złoto. Obecnie jego cena jest również wysoka natomiast komfort noszenia oraz wytrzymałość materiału całkowicie usprawiedliwia cenę. Podczas upałów niesamowicie przyjemnie chłodzi, natomiast podczas chłodów potrafi ogrzać prawie tak dobrze jak wełna. Jest idealny dla alergików ponieważ nie podrażnia w żaden sposób skóry. Jest ponadczasowy i wytrzymały- ubrania z jedwabiu(dobrze traktowane) będą nam służyć wiele lat!

Wysokiej jakości, szlachetne tkaniny jedwabne znajdziesz tutaj.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj