Jakie nawyki mogą pogorszyć twój wzrok?

Niewłaściwa higiena oczu, palenie papierosów i spędzanie długich godzin przed ekranem komputera czy telewizora – to tylko przykłady zgubnych nawyków, które mogą negatywnie wpłynąć na narząd wzroku. Co jeszcze jest w stanie zagrozić oczom? Poznaj kilka szkodliwych nawyków i postaraj się je wyeliminować.

Higiena wzroku – jak jej przestrzegać?

Pojęcie higieny narządu wzroku odnosi się nie tylko do podstawowych zasad przestrzegania czystości oczu, np. unikanie ich pocierania czy dotykania brudnymi rękoma. Oprócz tego warto znać proste zasady dbania o oczy i dokonywania codziennych wyborów tak, aby nie zaszkodziły temu arcyważnemu zmysłowi, jakim jest wzrok. Podstawową zasadą jest używanie okularów i gogli ochronnych w pracy lub podczas uprawiania sportu, które chronią je przed szkodliwymi czynnikami fizycznymi i chemicznymi. W słoneczny dzień konieczne są okulary z filtrem UV – warto zainwestować w dobry model kupiony u optyka, zapewniający 99-100% ochrony.

Zasady dbania o oczy a dieta i styl życia

Czasami mówi się, że zdrowie oczu zaczyna się na talerzu – szkodzi im bowiem źle zbilansowana, uboga w składniki odżywcze dieta. Jeśli chcesz mieć sokoli wzrok przez lata, sięgaj po produkty bogate w cynk, luteinę, witaminę C i E, kwasy omega-3. Znajdziesz je w zielonych warzywach liściastych, tłustych rybach morskich, jajkach, orzechach, owocach cytrusowych, ostrygach, wieprzowinie. Lekka i zdrowa dieta zapobiega też otyłości, która stanowi czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i nadciśnienia – choroby te mogą nieść ze sobą powikłania w postaci schorzeń narządu wzroku. Oczom nie służy też dym papierosowy, więc czym prędzej rozstań się z nałogiem i nie przebywaj w towarzystwie osób palących. Ponadto – wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera to kolejna zmora, skutkująca napięciem oczu, zaburzeniami widzenia, przesuszeniem oczu, a nawet innego rodzaju dolegliwościami: bólami głowy czy szyi. Jakie jest rozwiązanie? Jeśli to możliwe, w czasie wolnym od pracy postaraj się wyłączyć komputer, a oprócz tego zaopatrz się w okulary z antyrefleksem i często mrugaj, żeby nawilżyć oczy (1).

Poznaj 10 zasad dobrego wzroku >> 

1. How to Keep Your Eyes Healthy. http://www.webmd.com/eye-health/good-eyesight#1 Data dostępu: 20.05.2017

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj