Jak zaplanować ciążę?

Zajście w ciążę warto dobrze zaplanować – wtedy można optymalnie przygotować się do tego ważnego okresu. O czym warto zatem pamiętać?

Chociaż nie zawsze ciążą jest wynikiem skrupulatnego planowania, to jednak coraz więcej kobiet decyduje się na przygotowanie do tego wydarzenia. Dzięki temu można dobrze przygotować się zarówno psychicznie, jak również fizycznie do tego odmiennego dla organizmu stanu.

 1. Zadbaj o swoją wagę

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla zajścia w ciąże ma odpowiednia waga ciała. Warto sprawdzić wtedy swoje BMI, czyli indeks masy ciała.

Kobieta nie powinna posiadać ani nadwagi, ani niedowagi. Prawidłowa masa ciała przyszłej mamy sprawi, że płód będzie miał idealne warunki do rozwoju.

 1. Wykonaj badania przed ciążą

Przed ciążą warto także wykonać szereg badań, które pomogą w ewentualnym zdiagnozowaniu problemów z zajściem w ciążę.

Zaleca się wykonanie badań takich jak:

 • ogólne badanie krwi
 • ogólne badanie moczu
 • oznaczenie grupy krwi
 • badania tarczycy
 • poziom glukozy na czczo
 • lipidogram
 • badania w kierunku chorób zakaźnych – WZW B, różyczka, toksoplazmowa. HIV

Warto też wykonać profilaktycznie cytologię oraz USG narządów rodnych.

 1. Sprawdź, kiedy wypadnie termin porodu

Dla wielu kobiet ważny jest także termin, w którym może dojść do porodu. Aby łatwo go wyznaczyć, można wykorzystać prosty w obsłudze kalkulator porodu na Plodnosc.pl.

Aby obliczyć, kiedy wypadnie data porodu, kalkulator porodu na Plodnosc.pl potrzebuje danych takich jak: dzień ostatniej miesiączki albo dzień inseminacji, transferu zarodków lub pobrania komórek jajowych. Podajemy także datę oraz długość cyklu.

Na postawie tych informacji można łatwo określić dzień, w którym prawdopodobnie dojdzie do porodu.

 1. Zacznij brać suplementy diety

Suplementy diety dla kobiet w ciąży zawierają szereg wartościowych składników wspomagających wzrost dziecka i zdrowie mamy.

Lekarze zalecają, aby suplementy diety zacząć stosować na około 3 miesiące przed planowaną ciążą – wtedy w organizmie znajdzie się optymalna dawka ważnych składników.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj