Jak wygląda mammografia piersi implantowanych?

Kobiety powinny regularnie badać swoje piersi, żeby móc w porę wykryć u siebie potencjalne zmiany nowotworowe. Nie inaczej jest w przypadku pań, które poddały się operacji wszczepienia implantów. Na czym polega mammografia piersi implantowanych i czym się różni od badania naturalnych piersi?

Z rakiem piersi nie ma żartów – jeżeli chodzi o nowotwory, to właśnie rak piersi jest najczęściej spotykany wśród kobiet (w 2013r. stanowił w Polsce 21,9% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u pań). Dlatego tak ważne jest regularne badanie piersi. Dzięki mammografii możemy odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie zmiany nowotworowe oraz inne patologie dotyczące piersi, np. mikrozwapnienia. Jak podkreśla dr Elżbieta Michalska z rentgenpoznan.pl mammografia jest szczególnie istotna w przypadku kobiet po 40. roku życia – te powinny wykonywać ją raz na półtora roku, choć niektórzy lekarze zalecają coroczne badania. Uwaga: w przypadku kobiet w przedziale wiekowym 50-69 badanie mammograficzne jest refundowane (przysługuje raz na dwa lata).

Mammografia piersi implantowanych

Przy badaniu mammograficznym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez tkanki o różnych właściwościach. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy w piersi znajduje się implant, bo utrudnia on dostęp do znajdujących się za nim struktur przez co niektóre procesy patologiczne mogą zostać przeoczone na obrazie. Dlatego przed badaniem mammograficznym koniecznie należy poinformować lekarza o tym, że posiadamy wszczepiony implant.

Pacjentki po korekcie piersi implantami mogą mieć wykonywane badania mammograficzne. Mammografia piersi implantowanych przebiega jednak nieco inaczej niż standardowe badanie. W przypadku piersi naturalnych wykonuje się zdjęcia w dwóch płaszczyznach; pacjentka z implantami wymaga dwóch kolejnych. Przede wszystkim badaną pierś trzeba ułożyć w taki sposób, żeby jak najbardziej oddzielić implant od tkanki gruczołowej (kieruje się go w stronę powierzchni klatki piersiowej, w okolice mięśni, dzięki czemu naturalna tkanka piersi staje się łatwiejsza do przebadania).

Badanie mammograficzne polega na włożeniu ściśniętych piersi pomiędzy dwie płaszczyzny – źródło promieniowania i kliszę. Nic dziwnego, że wiele pacjentek obawia się, że w takiej sytuacji może dojść do pęknięcia implantów. Takie ryzyko rzeczywiście istnieje, ale jest bardzo nikłe, bo siła, jakiej poddawane są przy badaniu piersi, jest zwyczajnie bardzo mała. Ponadto mammografia piersi implantowanych może wykryć pęknięcie, które pojawiło się przed badaniem.

Masz implanty? Nie rezygnuj z mammografii

Kobiet posiadające implanty piersi mogą bez przeszkód korzystać z mammografii, ale muszą liczyć się z tym, że w ich przypadku wykrywalność jest gorsza niż u pacjentek bez obcych struktur w gruczołach piersiowych. Niemniej właściwe przeprowadzone badanie pozwala na poprawienie czułości metody diagnostycznej – wystarczy, że technik zastosuje odpowiednie metody przemieszczania implantów podczas badania, żeby uzyskany obraz stał się lepiej czytelny.

Uwaga: badanie USG i/lub mammografię wykonuje się również przed samą operacją podniesienia piersi, żeby wyjaśnić wszelkie patologie.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj