Jak uspokoić męczący kaszel w nocy u dziecka?

U dzieci kaszel pojawia się dość często. Zwykle towarzyszy on grypie oraz przeziębieniu, ale również może być objawem alergii czy astmy oskrzelowej. Nie można też zapominać o chorobach wirusowych takich jak różyczka, odra czy krztusiec, jeżeli dziecko nie zostało na nie zaszczepione. Gdy pojawia się męczący kaszel, jak można sobie z nim poradzić?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje kaszlu, a mianowicie kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy najczęściej pojawia się na początku chorób wirusowych, a potem przeradza się w kaszel mokry. Także kaszel suchy, bez wydzieliny, jest symptomem alergii i astmy. Może też być oznaką zanieczyszczenia czy nadmiernego przesuszenia powietrza, co powoduje podrażnienie śluzówki układu oddechowego. Kaszel mokry pojawia się głównie przy infekcjach i polega na odkrztuszaniu wydzieliny oraz oczyszczaniu dróg oddechowych z mikrobów.

Męczący kaszel często pojawia się w ciągu nocy. Nie pozwala zasnąć i powoduje wybudzenia ze snu. Warto wobec tego wiedzieć, jak postępować, aby zapewnić dziecku spokojny sen.

Zadbaj o nawilżenie powietrza

Gdy powietrze jest zbyt suche i ciepłe, co ma miejsce najczęściej zimą, kaszel pojawia się znacznie częściej. Warto zadbać o wywietrzenie pokoju przed snem, co nieco obniży temperaturę, lub przykręcić grzejnik, a także warto zastosować nawilżacze powietrza lub po prostu położyć na grzejniku mokry ręcznik.

 

Wybierz wyższe poduszki

Kaszel nocą może pojawiać się też często wtedy, gdy śpimy na dość płaskiej poduszce. Wtedy wydzielina zaczyna zbierać się w drogach oddechowych i wymaga odkrztuszenia. Najlepiej więc przy kaszlu mokrym wybrać wyższe poduszki.

Dobry syrop na kaszel

Ulgę przy męczącym kaszlu przyniosą też odpowiednie leki. Na noc powinno się zażywać jednak tylko syropy na kaszel suchy, na przykład Levopront (Levopront.pl). Takie leki mają działanie przeciwkaszlowe, hamują kaszel. Na noc nie powinno się stosować syropów na kaszel mokry, ponieważ mają one działanie wykrztuśne i w związku z tym mogą nasilać odruch kaszlu.

Więcej informacji o preparacie Levopront znaleźć można na stronie: Levopront.pl.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj