Jak się wstawia implanty zębów i czy są one naprawdę niezniszczalne?

Piękny uśmiech potrafi zdziałać cuda, szczególnie gdy możemy błysnąć równymi białymi zębami. Jeśli z jakichś powodów stracimy ząb (lub kilka) powinniśmy rozważyć wstawienie implantu, który jest jednym z najlepszych rozwiązań protetyki stomatologicznej. Nieważne gdzie zdecydujemy się na wstawienie implantu – Grójec, Warszawa czy Kraków – najważniejszy jest wybór technologii i dokładność pracy dentysty.

W przeciwieństwie do innych metod nie maskuje bowiem brakującego zęba, ale pozwala na stworzenie nowego, który będzie niemalże identyczny do naturalnego. Dziś implanty zębów można wstawić nie tylko w Warszawie i większych miastach, wykonują je nowoczesne gabinety stomatologiczne w całej Polsce.

Jak się wstawia implant zęba?

Implant to tytanowy korzeń, który wstawia się w miejsce ubytku po usuniętym zębie. Wygląda jak śruba lub tuleja o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Jest wytrzymały na obciążenia, którym poddawane są naturalne korzenie zębów. Po jego wstawieniu w kość szczęki lub żuchwy następuje proces osteointegracji. Oznacza to, że nasz organizm po pewnym czasie, niezbędnym do odbudowania się wokół implantu tkanki kostnej, uznaje go za swoją integralną część. Dzięki temu procesowi nowy ząb będzie miał mocne oparcie. Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci zwykle nie skarżą się na szczególny dyskomfort w trakcie zabiegu, aczkolwiek trzeba liczyć się z pewnymi dolegliwościami do kilku dni po niej. W takiej sytuacji ulgę przyniosą ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Po wszczepieniu implantu następuje proces gojenia, który trwa od 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, czy był wstawiany w żuchwie (krócej) czy szczęce (dłużej). W pełni zintegrowany z naszym organizmem implant staje się filarem, na który dopiero można nałożyć koronę czy most. Etap protetyczny kończy proces uzupełniania ubytku, dając pełen komfort użytkowania, a dodatkowo pozwala znów cieszyć się promiennym uśmiechem.

Czy implanty są dla każdego?

Niestety, nie każdy pacjent może skorzystać z takiego sposobu uzupełnienia braków w uzębieniu. Istnieje długa lista przeciwwskazań do zastosowania takiego zabiegu. Część przyczyn można wyeliminować poddając się leczeniu ogólnemu lub wprowadzając zmiany w stylu życia.

Bezwzględne przeciwwskazania to:

 • ciąża,
 • choroby psychiczne,
 • zaawansowana osteoporoza,
 • wiek poniżej 16 roku życia (nieukończony rozwój kości),
 • niekorzystne warunki anatomiczne szczęki,
 • leczenie bisfosfonianami

Jeśli pacjent nie należy do grupy osób objętych bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wstawienia implantów, lekarz stomatolog przeprowadza  badania diagnostyczne, np. rtg, tomografię komputerową, które pozwalają ocenić jakość i ilość kości, stan zębów sąsiadujących, rozmiar zatok przynosowych i szczękowych, położenie kanału nerwu zębodołowego dolnego itp. Czasem przed właściwym zabiegiem chirurgicznym konieczne jest leczenie przygotowawcze i przekonanie pacjenta do zmiany nawyków higienicznych czy rzucenia palenia papierosów.

Czym różnią się tańsze implanty od droższych?

Na cenę wstawienia implantu zębowego wpływa wiele czynników. Nie ma większego znaczenia, czy zabieg będzie wykonany w Warszawie czy innym mieście w Polsce. Wycena całego przedsięwzięcia to suma kosztów poszczególnych etapów procedury implantologicznej. Składają się na nią:

 • konsultacja,
 • diagnostyka,
 • wstawienie tytanowego implantu,
 • nałożenie korony.

Chodzi o jakość surowca użytego do produkcji implantu. Im wyższa klasa tytanu, tym droższa jego produkcja. Sztuczne korzenie wykonane z takiego surowca są trwalsze i bardziej stabilne. Producenci implantów ciągle pracują nad ich ulepszaniem, co pociąga za sobą wysokie koszty. W swoich laboratoriach szukają rozwiązań, które będą wpływać na przyspieszenie procesu osteointegracji, czyli zrostu implantu z kością żuchwy lub szczęki. Dodatkowo mogą być konieczne zabiegi regeneracyjne kości przed wszczepieniem implantu materiałami kościozastępczymi. Ostatni etap uzupełnienia ubytku to nałożenie korony protetycznej.

Czy implanty są na całe życie?

Według badań dobrze wykonany zabieg założenia implantów w 98,7 % gwarantuje ich skuteczność pod względem trwałości. W zasadzie są więc inwestycją na całe życie. Pacjent musi jednak pamiętać, że należy o nie dbać jak o naturalne zęby, stosując zasady higieny. Konieczny też jest systematyczny kontakt z lekarzem stomatologiem, który w razie konieczności zaleci potrzebne zabiegi, np. zdjęcie kamienia nazębnego.

Niestety niektóre czynniki mogą mieć wpływ na utratę implantu. Zalicza się do nich:

 • urazy fizyczne w obrębie twarzoczaszki
 • silne infekcje spowodowane złą higieną jamy ustnej.
 • poważne osłabienie organizmu spowodowane złym stylem życia, chorobami ogólnoustrojowymi.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj