Jak pożyczają Polki?

Co drugi Polak posiada zobowiązanie kredytowe. Wśród kredytobiorców 50% to mężczyźni, ale kobiety nie pozostają daleko w tyle. Według wyliczeń banków klientami jest aż 47% kobiet. Okazuje się jednak, że ich motywacja kredytowa jest inna. Inne są również działania około kredytowe i sama świadomość konieczności spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Które panie biorą kredyty?

Do banku udają się najczęściej kobiety młode, w przedziale wiekowym 35-45 lat. Trzeba jednak przyznać, że po kredyt gotówkowy coraz częściej wybierają się również te znacznie młodsze, które mają około 24 lata. Średnia kwota zadłużenia każdej kobiety z tytułu produktów bankowych to ponad 65 000 złotych.

Najczęściej to kobiety wykształcone, mieszkające w dużych miastach. Takie, których sytuacja finansowa jest raczej stabilna. To znacznie częściej panie, które już założyły rodzinę, mają dzieci. Singielki są klientkami instytucji bankowych znacznie rzadziej. Co ciekawe, kobiety zaciągają zobowiązania bardzo często wraz z partnerami, bo wspólnie liczony dochód daje o wiele lepszą zdolność kredytową.

Jakie produkty banku wybierają kobiety?

Okazuje się, że kobiety rzadziej niż mężczyźni zaciągają kredyty hipoteczne. Zainteresowane są jednak kredytami gotówkowymi i kartami kredytowymi. Częściej niż panowie podejmują decyzję o uruchomieniu kredytu odnawialnego.

Panie wybierają zarówno kredyty gotówkowe na dowolny cel, jak i kredyty celowe. Dokładnie porównują oferty różnych banków, sprawdzają rankingi. Wybierają bank, który oferuje im lepsze warunki, nie zawsze wykazują w tej kwestii lojalność.

Potrzeby kredytowe kobiet

Nie są to zachcianki. Najczęściej cel związany jest z utrzymaniem domu i rodziny oraz polepszenia standardów całego gospodarstwa domowego. Panie najczęściej biorą kredyt gotówkowy na sprzęt AGD, remont mieszkania, nową kuchnię, wakacyjny wyjazd, kurs językowy dla dziecka. Rzadko kiedy kredyt ma spełniać ich osobiste potrzeby.

Cechy charakteru kobiet a kredyt gotówkowy

Okazuje się, że cechy charakteru i osobowości kobiet mają kolosalne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy cały proces podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu. Kobiety są pod tym względem o wiele bardziej rozsądne, myślą racjonalnie. Nie biorą kredytów spontanicznie, pod wpływem impulsu. Wsparcie finansowe jest im rzeczywiście niezbędne.

Podobnie wyglądają kwestie odpowiedzialności kredytowej. Co ciekawe, kobiety znacznie rzadziej stają się niewypłacalnymi dłużnikami. Przeważnie regularnie spłacają zaciągnięte zobowiązanie, pilnują daty realizacji płatności każdej miesięcznej raty.

Świadomość kredytowa kobiet

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że kobiety mogą pochwalić się o wiele większą wiedzą z zakresu zaciąganych zobowiązań kredytowych aniżeli mężczyźni. Dużo większą uwagę zwracają również na same warunki umowy. Dopytują, chcą rozumieć każdy szczegółowy zapis. Zdają sobie sprawę, że liczy się nie tylko wysokość raty kredytu, ale i inne parametry.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj