Jak oszczędzać na zakupach?

Zakupy robimy wszyscy. Dla niektórych osób są one jedynie obowiązkiem, dla innych przyjemnością. Każdy jednak chciałby, aby pochłaniały jak najmniej domowego budżetu.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Oszczędzanie jest niewątpliwie sztuką. Jednak nawet kupując tzw. artykuły pierwszej potrzeby możemy co nieco zaoszczędzić.Każdą zaoszczędzoną kwotę powinniśmy odkładać. Nasze oszczędności muszą przybrać realną postać, tylko wtedy oszczędzanie będzie miało sens. Do tego celu potrzebna będzie „skarbonka”. Może być nią dodatkowe subkonto lub po prostu słoik.

Lista zakupów

Pierwszą zasadą, której powinniśmy się trzymać jest zrobienie listy zakupów. Niby banał, ale jakże skuteczny. Taka lista uchroni nas przed kupnem zbędnych produktów, gwarantuje również, że o niczym nie zapomnimy, znacznie skróci czas przebywania w sklepie, unikniemy bowiem bezsensownego krążenia pomiędzy regałami. Z gotową listą powinniśmy usiąść przed komputerem i porównać ceny produktów w poszczególnych sklepach. Większość z nich regularnie udostępnia swoje gazetki promocyjne. Ceny wybranych produktów mogą różnić się nawet o 30%. Dobry research to podstawa udanych zakupów – przeczytaj np. ten artykuł.

Karty lojalnościowe

Postarajmy się o karty lojalnościowe sklepów, w których robimy zakupy. Obecnie jest to bardzo popularne i większość sieciówek je oferuje. Będąc posiadaczem takiej karty często możemy kupić wiele produktów po niższych cenach, sklep może również udzielić nam dodatkowych rabatów. Każdą zaoszczędzoną w ten sposób złotówkę wrzućmy do „skarbonki”.

Zakupy przez Internet

Nie bójmy się zakupów przez Internet. Sprzedawcy prowadzący działalność jedynie w sieci nie ponoszą kosztów związanych z wynajęciem i utrzymaniem lokalu, przez co ceny ich produktów bywają dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych. Jeśli okaże się że produkt „na żywo” nie spełnia naszych oczekiwań, lub po prostu się rozmyślimy, mamy 14 dni na zwrot towaru. To kolejny plus zakupów internetowych.
Jeśli jesteś rodzicem i zauważysz wyjątkowo dobrą promocję pieluch, zrób zapas. Różnicę w stosunku do ceny regularnej koniecznie odłóż do „skarbonki”. Na pierwszy rzut oka niewiele wspólnego z oszczędzaniem ma wydanie jednorazowo tak dużej sumy, ale zastanówmy się. Pieluchy i tak będziesz musiał kupić. Kupując później w cenie regularnej nic nie trafi do Twojej „skarbonki”, wszystko zostawisz w sklepie. Tak samo postępujmy np. z papierem toaletowym i każdym innym produktem, który kupujemy często i mamy pewność, że się nie zmarnuje. Widzimy mega promocję – robimy zapasy. Zaoszczędzoną różnicę oczywiście odkładamy. Jeśli obawiasz się robić zakupy przez internet – skorzystaj z tych porad.

Inne sposoby

Starajmy się również robić zakupy jak najrzadziej. Tu także sprawdzi się lista. Twórz ją na bieżąco i raz w tygodniu wybierz się na większe zakupy. Zaoszczędzisz w ten sposób na benzynie i kolejny raz możesz wrzucić pewną kwotę do „skarbonki”.
Odwiedzaj lokalne sklepiki. Większość warzywniaków i budek z pieczywem już popołudniu sprzedaje swoje produkty w obniżonych cenach. zazwyczaj jest to aż 50%. Z pewnością w ten sposób nie zaoszczędzimy na nowy samochód, ale przy konsekwentnym odkładaniu do „skarbonki” w ciągu roku możemy bez żadnych wyrzeczeń uzbierać sumę, która wspomoże nasz wakacyjny wyjazd czy zakup gwiazdkowych prezentów.

Całe mnóstwo innych sposobów na tańsze zakupy, dzięki którym zapełnisz swoją „skarbonkę” znajdziesz na stronie – zakupy w internecie.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj