Jak działają banki w Polsce?

Wydaje się, że sprawa jest prosta. W bankach możemy trzymać nasze oszczędności, od tych instytucji możemy też pożyczać pieniądze na określony cel. Tak naprawdę nikt nie zastanawia się, skąd banki biorą środki dla kredytobiorców, z czego się utrzymują, jak stać ich na kolejne inwestycje i dlaczego niektóre bankrutują? Dla bezpieczeństwa zgromadzonych na kontach pieniędzy warto poznać szczegóły działania tych instytucji.

Co to jest bank?

Bank określany jest jako instytucja zaufania publicznego. To jasne, bo gdybyśmy nie ufali bankom, pewnie nie odłożylibyśmy na koncie nawet złotówki. Bank jest instytucją finansową, śmiało można stwierdzić, że jest przedsiębiorstwem usługowym. Jego istotą jest gromadzenie środków pieniężnych od osób prywatnych i firm.

Pieniądze na kontach są nie tylko odkładane, ale i przez banki inwestowane. Z tych środków udzielany jest między innymi kredyt gotówkowy albo kredyt hipoteczny.  Wszystko odbywa się jednak w pełnym nadzorze. Działanie banków kontrolują organy publiczne, w tym Komisję Nadzoru Finansowego oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

 

System bankowy? Co to takiego?

Wszystkie banki, które działają na terenie Polski, podlegają specjalnemu nadzorowi. Ich działalność określa również konkretny system. Obowiązujący obecnie system bankowy powstał w 1990 roku. Dzisiaj jest zbliżony do tego, jaki działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W skład tego systemu wchodzi Bank Centralny oraz wszystkie instytucje bankowe.

Rozróżnia się różne banki. Te najbardziej popularne to banki komercyjne, dostępne dla osób fizycznych i prawnych. W Polsce działają również banki spółdzielcze, inwestycyjne czy hipoteczne. Tych komercyjnych jest około 70. Banki spółdzielcze skupiają zaś nawet 600 różnych instytucji. Tak duża konkurencja sprawia, że konsumenci mają szansę wyboru najbardziej korzystnych ofert. Te dotyczą tak depozytów w banku, jak i prowadzonych rachunków czy wydanych kart. Rozróżnienie widać też patrząc na kredyt gotówkowy czy otwierane lokaty.

Jak działa bank komercyjny?

Działalność banków komercyjnych nastawiona jest na zarobek. Instytucje tego rodzaju osiągają zys z różnic w oprocentowaniu. Ta wynika z wyższych odsetek, jakie płacą dłużnicy oraz niższego oprocentowania, jakie jest oferowane inwestorom. Bank komercyjny zbiera depozyty i z tych środków oferuje pożyczki czy kredyty.

Bank komercyjny ocenia też zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Chodzi o to, by sprawdzić, czy ich dochody są wystarczające, by spłacać zaciągnięte zobowiązania. Tylko wtedy bank zdecyduje się pożyczyć pieniądze. Na szczęście gromadzenie środków od różnych klientów zmniejszają ryzyko utraty takich depozytów. Nawet kiedy jeden z dłużników staje się niewypłacalny, nie oznacza to, że nasze środki zostaną utracone.

 

Bezpieczeństwo naszych pieniędzy

Nad bezpieczeństwem środków zgromadzonych na koncie bankowym czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ten zapewnia wypłatę pieniędzy nawet po ogłoszeniu bankructwa instytucji bankowej. BFG gwarantuje wypłatę środków do kwoty 100 tysięcy euro. Jeśli nasze oszczędności przewyższają tę kwotę, to dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie ich na kilka banków.

Zagrożenie

Na zupełnie innych zasadach działają parabanki. Świadczą one usługi pożyczkowe i właśnie tym zachęcają potencjalnych klientów do korzystania ze swoich ofert. Należy jednak zachować dużą ostrożność. Okazuje się, że działalność parabanków nie jest kontrolowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Z tego względu mogą oferować uproszczone procedury, ale za to ich pożyczki są znacznie bardziej oprocentowane, co nie jest korzystne dla dłużników.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj