Jak dbać o zęby w czasie noszenia aparatu ortodontycznego?

Ortodontyczne aparaty na zęby są coraz częściej zakładane w profesjonalnych klinikach stomatologicznych. Wszystko dlatego, że pacjenci doskonale zdają sobie sprawę, że takie elementy mają rozmaite zalety.

Nie tylko powodują, że zęby są proste – dzięki temu można bez przeszkód uśmiechać się i pozbyć się kompleksów. Poza tym aparaty na zęby – jeśli założy je profesjonalny dentysta specjalizujący się w profilaktyce, leczeniu wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych – eliminują krzywizny, szpary między zębami, zniekształcone linie twarzy oraz próchnicę, która może powstawać w wyniku nadmiernego stłoczenia uzębienia. Pacjenci muszą jednak wykazać się inicjatywą i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. W jaki sposób?

Każda osoba musi dokładnie myć zęby. Chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Pacjenci, którzy zdecydowali się na aparaty na zęby muszą przyłożyć się jeszcze bardziej do tej czynności. Nawet najlepszy dentysta – zajmujący się różnymi wadami zgryzu – nie uchroni swoich Klientów przed rozmaitymi problemami, jeśli nie będą stosować się do jego zaleceń. Trzeba podkreślić, że zęby muszą być koniecznie myte po każdym posiłku. Wszystko dlatego, że obecność aparatu sprawia, że pomiędzy takimi elementami, a zębami zostaje znacznie więcej resztek pokarmu. Poza tym znajdują się one także na pierścieniach, zamkach czy haczykach itp. Jeśli chcecie, aby aparaty na zęby dobrze wywiązywały się ze swojego podstawowego zadania, to musicie je bardzo dokładnie czyścić. O oczywiście, obecność takich elementów w jamie ustnej powoduje, że trzeba stosować też odpowiednia szczoteczki, które bez trudu dostają się w każdą przestrzeń.

To oczywiście powoduje, że taka czynność trwa nieco dłużej niż szczotkowanie uzębienia, które nie ma nic do czynienia z aparatem ortodontycznym. Niemniej jednak warto poświęcić się, ponieważ w innym wypadku dany pacjent może mieć kłopoty z próchnicą czy podrażnieniami w jamie ustnej. Dokładne szczotkowanie to nie wszystko. Warto stosować także nici dentystyczne, a także płyny do płukania jamy ustnej. Takie elementy są jednak generalnie zalecane każdemu, dlatego nie powinien to być zbyt duży kłopot. Niektórzy stosują też specjalne irygatory, które w jeszcze większym stopniu przyczyniają się do zachowania odpowiedniej higieny.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj