Grypa – co robić, kiedy nasz organizm jest skrajnie wyczerpany

Wirus grypy wywołuje chorobę w mgnieniu oka i mimo tego, że objawy pozornie podobne są do zwykłego przeziębienia, to ich gwałtowność świadczy właśnie o grypie. Szybko rosnąca gorączka, wszechobejmujący ból mięśni i stawów oraz duszący kaszel potrafią ściąć z nóg nawet najbardziej odpornego człowieka. Jak sobie radzić, kiedy dopadną nas te męczące dolegliwości?

Ortomyksowirusy i przebieg choroby

Ortomyksowirusy to rodzina wirusów grypy, które dzielą się na 3 rodzaje i wszystkie wywołują choroby układu oddechowego zarówno u ludzi, jaki i zwierząt:

  • Wirus typu A – jest najgroźniejszy i najbardziej powszechny, powoduje ptasią grypę, świńską grypę, może doprowadzić do epidemii lub pandemii
  • Wirus typu B – występuje rzadziej niż typ A, mniej groźny, atakuje górne i dolne drogi oddechowe
  • Wirus typu C – powoduje łagodne infekcje, np. nieżyt nosa i zapalenie spojówek

Ze wszystkich powyższych to właśnie wirus typu A wykazuje silną aktywność mutagenną i prowadzi do zakażenia oraz uszkodzenia komórek górnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli, tchawicy, krtani i nosa. Do zarażenia u ludzi dochodzi drogą kropelkową, zwykle sezonowo. W ciągu kilkunastu godzin wirus typu A jest w stanie wytworzyć nawet ok. tysiąca nowych wirionów, a objawy grypy pojawiają się nagle i szybko ewoluują. Uczucie zmęczenia i osłabienia, gorączka w granicach 38/39 stopni, ból głowy i oczodołów a także kaszel z trudnością odkrztuszania wydzieliny atakują gwałtownie i bez żadnego ostrzeżenia. W ciągu kilku godzin ze zdrowego człowieka możemy stać się obłożnie chorym. Dlatego tak ważne jest, aby szybko rozpocząć leczenie i grypę po prostu wyleżeć – chodzenie do pracy, szkoły czy próby wykonywania innych codziennych obowiązków są niewskazane, gdyż bardzo łatwo nabawić się niebezpiecznych powikłań. W przypadku dzieci, osób starszych i pacjentów obciążonych innymi, przewlekłymi chorobami powikłania grypy mogą okazać się nawet śmiertelne.

Jak się wyleczyć?

Leczenie grypy to głównie leczenie objawowe. Podstawą jest… rozgrzewanie się, gdyż wirusy grypy w wysokiej temperaturze rozmnażają się o wiele wolniej. Tutaj świetnie sprawdzą się ciepłe kąpiele oraz wszelkiego rodzaju napary rozgrzewające. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostać się do lekarza od razu po zauważeniu objawów, warto zastosować preparaty dostępne bez recepty na bazie paracetamolu i pseudoefedryny, które powinny złagodzić dolegliwości i pomóc w odzyskaniu utraconych sił.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj