Gniazdko niemowlęce da dziecku poczucie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo to stan do którego dąży każdy z nas. Dzięki poczuciu bezpieczeństwa jesteśmy spokojni, zadowoleni i skupieniu na rozwoju. To stan, w którym nie boimy się potykać, bo zawsze będzie ktoś, kto nas pocieszy, czy przyniesie ukojenie.

Bezpieczeństwo to stan do którego dąży każdy z nas. Dzięki poczuciu bezpieczeństwa jesteśmy spokojni, zadowoleni i skupieniu na rozwoju. To stan, w którym nie boimy się potykać, bo zawsze będzie ktoś, kto nas pocieszy, czy przyniesie ukojenie. Dla Malucha bezpieczeństwo to najważniejsza potrzeba, bez niej nie będzie spokojny, nie będzie się prawidłowo rozwijał i ze strachem będzie podchodził do życia. Jak wobec tego sprawić, by stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do poczucia wewnętrznego luzu?

Na pierwszy ogień – mama!

W pierwszych dniach, tygodniach życia dziecko nawiązuje więź z mamą. To więź, która rodzi się naturalnie i instynktownie. Dziecko potrzebuje czuć bliskość i dotyk mamy, czuć ją, słuchać bicia jej serca, bo te kojarzą mu się z czasem spędzonym w brzuchu. Gdy Maluch jest głodny, coś go boli, grymasi, czy ma mokro reaguje płaczem i czeka na ukojenie u mamy. Gdy mama nie reaguje dziecko zaczyna się bać i traci poczucie bezpieczeństwa. Badania wykazały, że im dziecko częściej jest tulone, tym jest bardziej spokojne, ciekawe świata i jego odkrywania oraz chce nabywać nowych umiejętności i doświadczeń.

Więź z ojcem Maluch tworzy nieco później, aby ją przyspieszyć i umocnić, tato powinien poświęcać dziecku bardzo dużo czasu, zarówno przy kąpielach, karmieniu, jak i wspólnych zabawach.

Ogranicz przestrzeń

Dziecko przez 9 miesięcy rozwijało się w miejscu ciasnym i bezpiecznym, dlatego wolność, duże przestrzenie nie stwarzają Maluchowi komfortowych warunków. Świetnym rozwiązaniem przez pierwsze tygodnie życia jest gniazdko niemowlęce. Zostało one stworzone na wzór łona matki. Dziecko w gniazdku niemowlęcym jest ograniczone przestrzenią i czuje się bezpiecznie. Zapewnia bezpieczny sen, ponieważ miękkie boki zabezpieczają przed wyturlaniem się z kokonu, dlatego może ono służyć jako przenośne łóżeczko, które można kłaść np. na kanapie, czy dywanie. Może ograniczać przestrzeń także w łóżeczku, czy łóżku rodziców.

Jedno jest pewne, bez poczucia bezpieczeństwa, dziecko nie będzie się rozwijało prawidłowo, dlatego tak ważne jest stworzenie dogodnych i szczęśliwych warunków.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj