Gdzie powiesić półki na książki?

Półki to dodatkowe elementy wyposażenia, które wpływają na wystrój wnętrza, a dodatkowo pełnią funkcję praktyczną. Stanowią doskonałą przestrzeń do przechowywania książek. W których miejscach w domu będą wyglądały szczególnie dobrze?

Półki na książki – eleganckie czy tylko praktyczne?

Tego typu meble muszą być funkcjonalne – odpowiednio duża nośność pozwoli na ustawienie na nich nawet okazałych woluminów lub dekoracji o większym ciężarze. Jednak parametry wybranej przez nas półki to nie wszystko. Bez względu na to, gdzie ją umieścimy, najpewniej będzie ona dobrze widoczna, a to wystarczający powód, by zdecydować się na model elegancki i oryginalny.

Wybór półek na książki powinien być więc podyktowany zarówno ich solidnością i jakością wykonania, jak i wyglądem – dzięki temu będziemy mogli uzupełnić aranżację wnętrza o ciekawe dodatki.

Półki na książki na widoku

Półki przeznaczone na książki możemy umieścić w takim miejscu, by były jak najlepiej widoczne – mogą stać się wtedy jednym z ważniejszych akcentów w wystroju wnętrza. Odpowiednim miejscem do ich wyeksponowania będą np. ściany w salonie.

Oryginalna kompozycja z półek i ustawionych na nich książek będzie idealną dekoracją ściany, przy której stoi kanapa lub sofa. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli zadbamy o odpowiednią oprawę świetlną – taka kompozycja jest nie tylko efektowna, ale i zapewni nam łatwy dostęp do książek. Ten pomysł można przenieść też do sypialni i zabudować półkami przestrzeń ponad łóżkiem.

Półki na książki możemy powiesić też na ścianie, na której znajduje się telewizor – umieśćmy je ponad ekranem, obok lub dookoła niego, w zależności od tego, jaką mamy koncepcję i ile książek posiadamy. To dobry sposób na optymalne wykorzystanie wolnego miejsca w pokoju.

Półki na książki – kilka innych pomysłów

Zamiast eksponować półki w centralnych punkach na ścianach, możemy zamontować je także w mniej widocznych miejscach. W małym salonie wykorzystajmy dostępną przestrzeń pod sufitem – półki możemy umiejscowić na całym obwodzie sufitu – taka konstrukcja pomieści nawet sporą biblioteczkę mola książkowego.

Innym dogodnym miejscem jest też przestrzeń ponad drzwiami – czy to prowadzącymi do salonu, czy do sypialni. Niewielkie półeczki umieścimy również na ścianie przy oknie lub ponad biurkiem w gabinecie lub pokoju młodzieżowym. Jako przechowalnia dla książek doskonale sprawdzają się także wnęki zabudowane półkami, np. pod schodami.

Półki na książki w różnych rozmiarach

Aranżacja salonu lub sypialni, w której wykorzystaliśmy półki, będzie zależała od ich rodzaju. Inaczej zaprezentuje się cała ściana zabudowana półkami, inaczej konstrukcja obejmująca dwie prostopadłe ściany, a jeszcze inaczej kilka pojedynczych półek zawieszonych jedna nad drugą.

Wiele inspiracji, np. 5 pomysłów na półki na książki, obejmuje także półki wykonane samodzielnie, które dodadzą naszym wnętrzom bardziej wyrazistego charakteru. Takie elementy wyposażenia warto eksponować, ponieważ najczęściej są niepowtarzalne i są w dużej mierze odzwierciedlają osobowość domowników.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj