Fitness – sposób na zdrowie i na zarobek

Fitness może być nie tylko metodą na utrzymanie zdrowia w dobrym stanie i budowanie formy, ale także na dochodowy zawód. Czy łatwo wejść do tej branży? Jak zacząć swoją karierę w tym kierunku i jak ją szlifować?

Dlaczego warto zostać trenerem fitness?

O zaletach fachu instruktora fitness przekonało się już wiele osób, dla których ta profesja stała się nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale i prawdziwą metodą na życie. Będąc w pracy tak naprawdę wciąż robimy też coś dla samych siebie – poprawiamy ogólną kondycję ciała, budujemy mięśnie, zwiększamy wytrzymałość i odporność. Jeśli tylko lubimy być aktywnym i z lubością podejmujemy się różnych form rekreacji, taka praca zdecydowanie jest dla nas. To dużo lepszy sposób na życie, niż spędzanie godzin w pracy, która zamiast dawać nam radość, tylko nas frustruje.

Zawód instruktora fitness może dać nam poczucie życiowego spełnienia, wolności i niezależności. Ponadto, pracując w tym fachu, wciąż możemy się rozwijać i poszerzać kompetencje, co sprzyja powstawaniu nowych perspektyw zawodowych. Dla osób chcących pozyskiwać nowe specjalizacje, dostępne są ściśle ukierunkowane szkolenia fitness, między innymi w takich obszarach, jak: body ball, step special, pilates, itp.

Pierwszy krok – szkolenie fitness

Aby zostać instruktorem, musimy przejść szkolenie fitness, które da nam podstawę do tego, aby wykonywać zawód. Tego typu kursy organizowane są przez ośrodki sportu, uczelnie, fitness kluby, centra doskonalenia zawodowego, itp. Praktycznie w każdym większym mieście można odbyć szkolenie fitness, aczkolwiek najlepiej wybierać takie placówki, które gwarantują uzyskanie certyfikatu z uprawnieniami państwowymi. Nie mniej ważna jest również renoma danej szkoły lub placówki, lepiej wybierać te uznane ośrodki z długoletnią praktyką.

Program kursów układany jest w różny sposób – możemy zdecydować się na tryb weekendowy (co sobota i niedziela) albo ciągły (np. codziennie przez kilkanaście dni). Jeżeli zaś chodzi o program, szkolenia fitness składają się z części teoretycznej i praktycznej. Na teorii poznamy najważniejsze informacje z zakresu psychologii, metodyki, pedagogiki, dowiemy się co nieco o teorii sportu, historii fitnessu, dietetyki, anatomii. Ponadto na zajęciach praktycznych będziemy poznawać specyfikę fitnessu, zaznajomimy się z podstawowymi ćwiczeniami, układami choreograficznym i nauczymy się, jak samodzielnie takie układy komponować.

Drugi krok – zdobycie pracy i nabywanie doświadczenia

Ukończenie kursu pierwszego stopnia to pierwszy krok do kariery instruktora. Niemniej jednak warto pamiętać, iż szkolenia fitness nie są jednocześnie gwarancją uzyskania dobrej pracy w tym zawodzie. Na pewno przyda się nieco własnej inicjatywy, ambicja, samodzielne zgłębianie wiedzy i branżowych nowinek, a także pozytywne nastawienie.

Z pewnością od razu po ukończeniu szkolenia fitness nie dostaniemy intratnej posady w najlepszym klubie w mieście. Najważniejsze na początek to zaczepić się gdziekolwiek, gdzie moglibyśmy się wykazać i zdobyć doświadczenie, choćby był to ośrodek kultury w małej mieścinie. Jeśli będziemy dobrzy w swoim fachu, dobra praca pojawi z czasem.

Autor: Tekst oparty na materiałach dostarczonych przez TotalFit Center

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj