Firma ogrodnicza – czy to się opłaca?

By założyć pogotowie ogrodnicze, nie wystarczy mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Do założenia firmy ogrodniczej, będzie potrzebny również sprzęt – drabiny aluminiowe, szpadle, taczki, łopaty. Poza tym niezbędni są pracownicy – odpowiedzialni, słowni i zaangażowani.

Kiedyś, by zostać ogrodnikiem, wystarczyła praktyka i tzw. ręka do roślin. Dzisiaj nie jest to takie proste – po pierwsze nie mówi się już o ogrodnikach, a raczej o architektach lub projektantach terenów zielonych, a poza tym ogrodnictwo na tyle się rozwinęło, że można na tym kierunku robić nawet studia. Coraz częściej od ogrodników wymaga się więc, by posiadali wykształcenie wyższe.

Dlatego założenie firmy ogrodniczej tylko pozornie jest proste. W praktyce wymaga sporych nakładów finansowych i zorganizowania zgranego zespołu.

Magister od kwiatków

Kto zatrudnia ogrodników? Tylko ci, których na to stać. Natomiast zamożni klienci są zazwyczaj wymagający i wolą mieć architekta terenów zielonych niż zwyczajnego ogrodnika. Jednym słowem – zanim zaczniesz zarabiać, musisz zainwestować we własne wykształcenie – bo zazwyczaj studia na kierunkach „ogrodniczych” są płatne. Warto jednak je skończyć, by poszerzyć horyzonty i dowiedzieć się czegoś o najnowszych trendach – jeśli myślimy o poważnym centrum ogrodniczym, stale powinniśmy się dokształcać.

Zaufani pracownicy

Początkowo możemy działać na własną rękę – ale musimy mieć świadomość, że duże i pilne zlecenia będą od nas wymagać zatrudnienia pomocników. W zespole potrzebni będą typowi robotnicy – do kopania, sadzenia, przenoszenia – czyli do prac fizycznych, a także kilku specjalistów, którym będzie można powierzyć te nieco bardziej skomplikowane zadania i projekty.

Nakłady finansowe na zamawiane przez klienta rośliny są zazwyczaj ogromne. Dlatego zatrudnieni przez nas pracownicy muszą być sprawdzeni, odpowiedzialni i świetnie obeznani w temacie, a więc – także odpowiednio opłacani.

Kosztowny sprzęt

Na samym początku najwięcej pieniędzy wydamy jednak na sprzęt. Łopaty, szpadle, taczki, drabiny aluminiowe – to tylko część koniecznych akcesoriów. Bez nich nie ma mowy o żadnej pracy w ogrodnictwie. Są kosztowne, ale nie opłaca się kupować tańszych i mniej wytrzymałych – lepiej od razu zaopatrzyć się w te z górnej półki, które naszej firmie będą służyć latami. Musimy mieć też miejsce do ich przechowywania, a jeśli myślimy o roślinach z własnej hodowli – także odpowiedni teren.

Pogotowie ogrodnicze to dochodowy i pewny interes, jednak na początku wymagający sporych nakładów finansowych i ogromnego zaangażowania. By zostać profesjonalnym ogrodnikiem, nie wystarczy mieć gotówkę – trzeba posiadać też świetną kondycję i być prawdziwym pasjonatem.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj