Feromony

Zapachy mogą wyzwolić pożądanie. Zdarza się, że ku własnemu zdumieniu, nowopoznana osoba wydaję się niezwykle atrakcyjna i sympatyczna. Być może to właśnie działanie feromonów. Co kryję się pod tą tajemniczą nazwą?

Feromony są naturalnie występującymi, lotnymi substancjami chemicznymi wydzielanymi przez organizmy żywe. W świecie zwierząt służą do komunikacji. Samiec jest zdolny do zlokalizowania partnera, znajdującego się kilka kilometrów dalej. Ponadto odpowiadają za łączenie się par w okresie godowym. Okazuje się, że jest to również cechą człowieka. Specjaliści z USA dowiedli istnienia feromonów ludzkich. Są one wytwarzane w minimalnych ilościach zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Obecne są one w pocie, śluzie, wydzielinach. Należą do nich: androstenol, androstenon oraz androsteron. Związki te, mają olbrzymi wpływ na dobór partnera w naszym środowisku.

Ponieważ codzienna higiena (m. in. kąpiele, środki dezodorujące, tabletki) powoduje, że feromony są  tłumione, zajęto się wytwarzaniem syntetycznych odpowiedników. Węch bowiem jest dla człowieka równie istotny, co percepcja wzrokowa.

feromony

sxc.hu

 

Firmy rozprowadzające feromony przekonują, że nie działają one na ludzi, którzy ich zażywają, ale na osoby je odbierające. Substancje mają mieć wpływ na sferę podświadomości, sterującą zachowaniem i percepcją drugiej osoby. Głównym celem stosowania feromonów jest uzyskanie pożądanego wrażenia, jakie wywiera się na nowopoznaną osobę. Dystrybutorzy twierdzą, że dzięki preparatom można wydawać się bardziej otwartym, ciepłym, przyjacielskim, atrakcyjnym seksualnie oraz pewnym siebie.

Co ważne, feromony nie są używane tylko w sferze spraw intymnych, mającej działać na płeć przeciwną. Coraz częściej stosuje się je w każdej sytuacji, mającej poprawić poziom komunikacji: w sprawach zawodowych, towarzyskich czy rodzinnych. Wykorzystanie feromonów syntetycznych w sprawach intymnych, nie budzi to tyle kontrowersji, co ich używanie w pracy. Ma to bowiem charakter manipulacji. Jeśli wierzyć w ich działanie, to  wzrasta poziom zaufania, wiarygodność oraz przekonanie o swoich dobrych intencjach. Podobno feromony są także wykorzystywane w sklepach i restauracjach, co ma na celu przyciąganie klientów. Z tego powodu, związki te uważane są za nieetyczne narzędzia wywierania wpływu.

Kolejne kontrowersje leżą w kwestii ich faktycznego działania, które często jest porównywane z efektem placebo. Być może jest to rozwiązanie dla osób nieśmiałych, nie mających pewności w kontaktach z innymi. Możliwe również, że wiara w siebie i swoje możliwości, przyniosłaby taki sam efekt.

Anna Nowak

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj