Fasady z kamienia naturalnego

Elewacje i fasady budynków najczęściej wykonuje się wykorzystując w tym celu tynk. Takie podejście wydaje się praktyczne, jest też chwalone ze względu na jego relatywnie niski koszt. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że efekt końcowy nie może być uznany za olśniewający. Elewacja nie różni się niczym od innych, a do tego szybko zaczyna się starzeć. Co kilka lat wymaga też malowania, niekorzystne warunki atmosferyczne potrafią bowiem pozostawiać na niej trwałe ślady. Na szczęście, nie musimy opowiadać się za tego rodzaju rozwiązaniem. Świadomi jego wad możemy zwrócić się ku elewacjom wykonanym z kamienia naturalnego.

Dlaczego warto pomyśleć o elewacjach i fasadach z piaskowca?

Piaskowiec zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest rozwiązaniem naturalnym. Oczywiście, ten, który pojawia się na fasadach i elewacjach jest dostosowywany do naszych potrzeb, nie da się jednak ukryć, że jako efekt działania sił natury zachwyca swoją wytrzymałością przez stulecia. Właśnie jego niespotykana trwałość przyczyniła się zresztą do tego, że znalazł się w centrum zainteresowania branży budowlanej. Ta była świadoma niedociągnięć fasad wykonanych z tynku i podjęła skuteczną próbę zaradzenia temu problemowi.
Już sama wytrzymałość sprawiająca, że fasady z kamienia naturalnego mogą nas cieszyć nawet przez kilkaset lat, może być argumentem przemawiającym za tym, aby się nimi zainteresować. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to wcale jedyny powód ich popularności. Duże znaczenie dla osób decydujących się na wykorzystanie piaskowca ma jego prezencja. Fasady i elewacje z jego udziałem są eleganckie, skupiają na sobie wzrok i budzą podziw bez względu na to, czy sami jesteśmy zwolennikami budynków utrzymanych w stylu retro, czy też rozwiązań nowoczesnych.

Przykłady fasad i elewacji z piaskowca

Podmioty, które zastanawiają się nad wykorzystaniem piaskowca do stworzenia oryginalnych fasad i elewacji mają powody do zadowolenia, mają bowiem do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzują się różnorodnością. Jednym z najciekawszych przykładów wydaje się w tym przypadku okładzina murowa składająca się z nieregularnych kawałków piaskowca łupanych z każdej ze stron. Poszczególne kawałki mogą mieć grubość od ośmiu do nawet 15 centymetrów, a ich zastosowanie „postarza” budynek, co sprawia, że nie wyróżnia się on nawet w momencie, w którym powstaje w otoczeniu znacznie starszej zabudowy.

Innym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować jest boniówka składająca się z płyt o jednakowej wielkości. W tym przypadku piaskowiec jest nie tylko łupany, ale i obity po swoim obwodzie, charakteryzuje się przy tym ciętym tyłem i krawędziami. W zależności od potrzeb klienta może mieć grubość wynoszącą od trzech do pięciu centymetrów, jest też sprzedawany w zróżnicowanych wymiarach, można więc dostosować go nawet do nietypowych potrzeb zamawiających.

Jeśli zależy nam na płytkach lub paskach różnej długości, z pewnością zainteresuje nas łupanka. W tym przypadku łupane są nie tylko przód i tył, ale również krawędzie po wysokości, choć krawędzie po długości nadal pozostają cięte. Wymiary łupanki mogą być dostosowane do potrzeb zamawiających.

Autor artykułu
Kopalnia piaskowca Piasmar z Długopola, oferująca wysokiej jakości materiał na fasady.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj