Elementy toksycznego związku

Łzy , cierpienie, depresja – takie skutki przynosi toksyczny związek. Mimo swego destruktywnego wpływu na obie strony, wiele par tkwi w nim przez lata. Początki toksyczności zaczynają się niewinnie. W miarę upływu czasu symptomy przybierają na sile. Jakie mogą być przyczyny tego typu relacji?

 

Zazdrość

Jest chyba najczęstszym powodem toksyczności związku. Odrobina zazdrości nikomu nie przeszkadza. Gorzej jeżeli przeradza się w brak zaufania, zaborczość i podejrzliwość. Zazdrość doprowadza partnera do czytania SMS-ów, podsłuchiwania i zakazywania spotkań ze znajomymi. Może być on zazdrosny nawet o czas poświęcany dzieciom. Chce mieć swoją towarzyszkę życia wyłącznie dla siebie. Ona zaś ciągle stara się dowodzić swojej lojalności i wierności, niestety bezskutecznie. Chorobliwa zazdrość zabija smak miłości.

 

Kłamstwo

Budowanie trwałego związku na kłamstwie nie przetrwa próby czasu. Motywy kłamstwa wydają się nieistotne, kiedy kłamstwo zostaje odkryte. Może stanowić zarzewie niejednej sprzeczki.

toksyczny związek

sxc.hu

Manipulacja

To przede wszystkim szantaż emocjonalny. On stara się przekonywać, że nie może żyć bez swojej partnerki i grozi, że jeśli odejdzie, zrobi sobie krzywdę lub staje się wyjątkowo czuły i kochający. To jednak tylko chwilowe. Toksyczny mężczyzna chce o wszystkim decydować i mieć pod kontrolą nawet najmniejszy szczegół: z kim partnerka wychodzi, co robi, a nawet co ubiera. Zabrania jej mówić o sprawach związku bliskim, przekonując, że prywatne sprawy rozwiązuje się w domu.

 

Uzależnienie

Toksyczny związek ma również charakter obsesyjnego uzależnienia od relacji z drugim człowiekiem. Wynika z panicznego lęku przed samotnością. Pogłębiające się uzależnienie, utrudnia wyzwolenie się z takiego związku.

 

Lekceważenie i znieważanie

Partner ignoruje poglądy, osiągnięcia i potrzeby drugiej osoby. Uważa, że bez niego nie byłaby w stanie radzić sobie w życiu. Kobieta zmuszana jest do chodzenia w ulubione miejsca partnera np. teatr, kluby, sklepy. Nie ma nic do powiedzenia w kwestii ich wyboru. Zdarza się, że on obraża swoją połówkę w towarzystwie lub w domowym zaciszu. Często powtarza, że jest głupia, nietrakcyjna, a jeśli od niego odejdzie, nikt się nią zainteresuje.

 

Przerzucanie odpowiedzialności za problemy

Partnerka czuje się zobowiązana do dbania o związek. On mówi, że ich relacja polepszy się, kiedy to ona poprawi swoje zachowanie. Toksyczny partner wymaga, aby dostosować się do jego wymagań. W przeciwnym razie nazywa towarzyszkę egoistką.

Toksyczny związek może doprowadzić do depresji i poczucia zagrożenia, dlatego nie warto brnąć w niego dalej. Nawet jeżeli para ma dzieci, trzeba jak najszybciej się z niego uwolnić.  W takiej rodzinie, dzieci również są narażone na cierpienie. Należy im się normalne, spokojne życie. Porzucając toksycznego partnera, odzyskanie swojej osobowości może trwać wiele czasu. Korzystnie jest oddać pasji  i przyjemnościom. Rodzina i przyjaciele mogą okazać się ogromnym wsparciem, warto więc poświęcić im swój czas, zwłaszcza, że relacje z bliskimi często zostały zaniedbane z powodu pochłaniającego związku. Jeżeli trudno samej odzyskać pewność siebie, dobrze zrobi terapia u psychologa. Specjalista pomoże wyjaśnić przyczyny toksycznej relacji oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj