Dziecko czy kariera?

kariera czy dziecko

sxc.hu

Coraz częściej kobiety, które stają przed wyborem: dziecko czy kariera, najczęściej  wybierają drugą opcję. Dzieci ograniczają nie tylko rozwój zawodowy, ale przede wszystkim są powodem zwolnień, nawet najlepszych pracowniczek. Uzyskanie szacunku i uznania poprzez dynamiczną karierę, to kolejny powód dla którego wypierają się instynktu macierzyńskiego. Najpierw kariera później dziecko. Później w tym wypadku oznacza pomiędzy 28 a 35 rokiem życia. Zazwyczaj w tym wieku kobiety, które odkładały ciążę na później decydują się na urodzenie dziecka. Obawy przed utratą pracy to nie jedyny powód takich decyzji. Kobiety uważają, że urodzenie dziecka ograniczy je, będą miały mniej czasu dla siebie, podupadnie ich życie towarzyskie, przytyją i będą się borykały z innymi problemami natury zdrowotnej. Dla innych brak odpowiedniego  zaplecza finansowego, to powód przesuwania ciąży w czasie. W tym wieku, kobiety są już po części spełnione zawodowo, pokazały całemu światu na co je stać i często chcą zwolnić nieco tempo swojego życia. Niektóre natomiast, w ogóle nie poczuwają się do bycia matką, chcąc zrobić zawrotną karierę. Po urodzeniu dziecka, młodej matce przysługuje 26 tygodniu urlopu macierzyńskiego, oprócz tego szereg innych przywilejów zapisanych w kodeksie pracy. Tym samym, pracodawcy niechętnie przyjmują do pracy kobiety, które planują mieć dzieci, bądź już je posiadają. Pytania tego typu, zadawane podczas rozmowy kwalifikacyjnej to nierzadkość, pomimo iż są niezgodne z obowiązującym prawem. Jest to jawna dyskryminacja kobiet. Pracująca matka kojarzy się z wiecznie niewyspaną, myślącą wyłącznie o dziecku osobą, która nie potrafi się skupić na pracy i nieustannie potrzebuj urlopu. Ale czy tak jest naprawdę?

Pogodzenie wychowywania dzieci i obowiązków zawodowych, jest możliwe choć nie jest to rzecz najłatwiejsza. Takie kobiety są zdecydowanie bardziej zorganizowane, chcą jak najwięcej pracywykonać w biurze, by w domu mieć czas dla rodziny, nie wyczekują nerwowo do końca dnia pracy.Tym samym są bardziej efektywne. Ponadto, wprowadzenie urlopu tacierzyńskiego odciąża kobiet od obowiązku wychowawczego, przez co mają więcej czasu na pracę.

W Polsce, Fundacja Świętego Mikołaja  przyznaje nagrody dla firm przyjaznym mamom. Laureatami są instytucje, które wspierają politykę prorodzinną i aktywację zawodową młodych mamy. Gwarantują po powrocie z urlopu macierzyńskiego zatrudnienie na tym samym stanowisku, i z tym samym wynagrodzeniem. Często, oprócz rozporządzeń zapisanych w Kodeksie pracy wprowadzają własne, ułatwiające pogodzenie obowiązków domowych i zawodowych.Rzeczywistość jednak jest bardziej brutalna. Zdecydowana większość firm nie toleruje takiego stanu rzeczy, a kobiety chcąc być niezależne i osiągnąć coś w życiu, zanim przykują sobie do nogi „kulę z diamentami” wybierają karierę, i pierwsze dziecko rodzą po 30-stce, gdy mają zapewnioną pracę i są „niezastąpionym pracownikiem”.

 

Dawid Dobosz

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj