Doniczki do drzewek bonsai

Bonsai to maleńkie drzewko rosnące w doniczce. Sztuka bonsai wywodzi się z Japonii, i jak wiele nowinek pochodzących z kraju kwitnącej wiśni, posiada wiele niezwykle ważnych szczegółów. By cieszyć się widokiem wspaniałego miniaturowego drzewka przez długi czas, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej do jego wymagań doniczki.

Doniczka treningowa

Posiadając gotowe drzewko bonsai, które zdążyło już urosnąć i ukształtować się, jesteśmy dopiero na początku drogi. Bardzo ważnym etapem w procesie tworzenia drzewka w doniczce  jest proces miniaturyzacji liści. By tego dokonać należy przesadzić je do mniejszej doniczki, tak zwanej treningowej. Przy wyborze doniczki na tym szczególnym etapie, należy zwrócić uwagę na to, by doniczka nie była zbyt duża. Powinna być niewiele większa od bryły korzeni. Jeżeli doniczka okaże się być zbyt duża, istnieje możliwość iż korzenie zgniją ją z powodu zbyt dużej ilości wody, jaka zatrzymała się na dnie doniczki.

Sztuka bonsai

Bonsai to bardzo skomplikowana sztuka,  na którą składa się wiele elementów. Nie wystarczy sam wybór drzewka, ważne jest także podjęcie decyzji w kwestii aranżacji małego krajobrazu. Do tego celu wykorzystuje się doniczki o bardzo zróżnicowanym kształcie, nawiązujące do charakterystycznego dla Japonii ukształtowania terenu. Doniczki okrągłe oraz owalne nawiązują do brzegów jezior. Jeżeli zdecydujemy się na taki kształt doniczki warto jest aranżować całą kompozycje, czerpiąc z jak najwięcej z widoku japońskich jeziorek. Możemy wykorzystać do tego celu na przykład inne roślinki jakie można spotkać na brzegach, czy typowe dla tego krajobrazu kamienie. Z kolei z kolei doniczki w kształcie prostokątnym lub kwadratowym nawiązują do krajobrazu gór i pól. Wybrać można doniczki wysokie, w których dobrze będą się czuły rośliny ułożone w kompozycji piętrowej, czy niskie doniczki, przywodzące na myśl płaskie pola ryżowe.

Typy wykończenia doniczek do bonsai

Istotnym szczegółem, nadającym charakter całej kompozycji, a także sprawiającym, że drzewko będzie się czuło dobrze wybranej doniczce, jest wykończenie doniczki. Wybrać można spośród opcji glazurowanej lub pozbawionej glazury. Glazurowane nadają się idealnie do drzewek iglastych posiadających matowe igły. Nie glazurowane, ale posiadające wypolerowane ścianki dedykowane są drzewko liściastym. Doniczki glazurowane, ale posiadające matowe wykończenie z powodzeniem można zastosować do drzewek iglastych o ciemnych igłach. Wypolerowane na błysk, glazurowane doniczki nadają się do drzewek liściastych o połyskujących liściach, a także dla tych które mają  wiecznie zielone lub kolorowe.

Wielkość idealnej doniczki

Długość doniczki dedykowana do drzewek wysokich powinna wynosić około dwie trzecie ich wysokości. Jeżeli wybierzemy roślinki niskopienne, w których korona jest znacznie szersza niż wysokość drzewka, idealna będzie doniczka wynosząca około dwie trzecie szerokości korony drzewka. Szerokość doniczki powinna być mniejsza od rozpiętości korony, a jej wysokość powinna być równa średnicy pnia jaka wystaje ponad brzeg doniczki.

Wybierz i kup doniczki u sprawdzonego sprzedawcy: odwiedź portal doniczki-plastikowe.pl i zadbaj o wzrost i zdrowie swoich roślin!

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj