Dlaczego zdradzamy?

Jedną z najboleśniejszych sytuacji jest zdrada małżeńska, która stanowi częsty powód rozwodów. Do niedawna uważano, że zdradzają mężczyźni, ale kobiety wcale nie są lepsze. Dlaczego jesteśmy niewierni? Co nas do tego skłania? Oto najważniejsze powody.

Osoby, które zdecydowały się na związek małżeński uważają, że coś takiego jak zdrada nie istnieje, a jeśli nawet, to ich ten problem nigdy nie dotknie. Tworzą przecież idealną parę, której nic i nikt nie rozłączy. Wszystko wygląda doskonale, ale do czasu. W pewnym momencie zaczynają się pojawiać pierwsze problemy, potem większe kryzysy. Związek ucicha, brakuje w nim rozmów i uczuć. Kochający się jeszcze nie tak dawno ludzie, zaczynają się od siebie oddalać. Pojawiają się też pierwsze sygnały mogące świadczyć o zdradzie. Mąż wraca późno z pracy i jeździ często na delegacje lub żona przestaje zajmować się domem i nie jest tak opiekuńcza jak kiedyś. Wspólne spędzanie czasu, które zawsze było na pierwszym planie, zostaje zastąpione ważniejszymi rzeczami. Są nimi spotkania z nowo poznanymi znajomymi, regularne wypady na miasto i na imprezy, nowe hobby. Na ogół właśnie tak wyglądają oznaki tego, że coś zaczyna się złego w małżeństwie dziać. Zastanawiamy się nad tym, czy doszło do tego o czym myślimy.

Zdrada definiowana jest jako nie dochowanie wierności małżeńskiej i tak w rzeczywistości jest również odbierana. Przyczyną blisko 24% wszystkich rozwodów jest złamanie przyrzeczenia wierności małżeńskiej. Na pytanie dlaczego się jej dopuszczamy ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jest wiele przyczyn, które nas do tego skłaniają. Najczęściej dochodzi do niej dlatego, ponieważ czujemy potrzebę bycia kochanym, pielęgnowanym i szanowanym. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, bo dla nich jest to podstawa cementująca związek partnerski. Większość z nich, potrzebuje ciepła i oparcia zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się pewne trudności, np. w pracy, w relacjach z rodziną lub kiedy pojawiają się u nich pewne problemy zdrowotne. Dobry partner to ten, który potrafi pomóc, pocieszyć i przytulić. Nigdy nie zostawia ukochanej z jej zmartwieniami. Jeśli jednak kobieta nie może liczyć na wsparcie z jego strony, zaczyna szukać przyjaciela, który ją wysłucha, wesprze i zrozumie. Czasami zacznie adorować, aż w końcu uwiedzie, a od tego tylko krok od romansu. Bywa też tak, że mężczyźni przestają uważać je za atrakcyjne i zwracać na nie uwagę. Podkreślają walory przypadkowo napotykanych kobiet, a zapominają o tym, że i ich kobiety tego oczekują. Nie dostrzegają nawet wyraźnych zmian w ich wyglądzie, kolorze włosów lub stylu ubierania się. Widzą w nich najczęściej kury domowe lub matki, pozbawione jakiejkolwiek kobiecości. Sytuacja jest nieznośna, szczególnie dla tych kobiet, które poczucie własnej wartości uzależniają od tego, jak odbierają je mężczyźni. Jeśli więc w takim momencie pojawia się ktoś, kto dostrzeże w nich kobietę interesującą, może dojść do zdrady.

 

Niewierność inicjowana jest nie tylko przez kobiety, ale także przez ich partnerów. Mężczyźni są z natury zdobywcami. Za jeden ze swoich głównych obowiązków uważają zdobywanie kobiet. Stanowi to dla nich przyjemność, jeszcze większą, gdy ich ofiarą jest kobieta bardzo atrakcyjna i młodsza od nich, bo to podwyższa ich ego. Wielu z nich wywodzi się z rodzin, w których ojciec zdradzał matkę, jednak rzadko kończyło się to rozwodem. Dochodzą więc do wniosku, że i oni mogą pójść w ich ślady. Inna sprawa dotyczy kryzysu wieku średniego, który wywołany jest zazwyczaj tym, że mężczyźni czują się mniej sprawni seksualnie i nie są w stanie sobie z tym poradzić. Potrzeba sprawdzenia siebie przy boku innej kobiety sprawia, że szukają młodej kochanki, z którą wydaje im się, że mogą zacząć wszystko od początku. Piękny sen kończy się jednak szybciej niż się zaczął, a powrót do wcześniejszego życia czasami bywa niemożliwy.

 

Nieraz oboje partnerzy podejmują decyzję o ślubie zbyt pochopnie. Jak się szybko okazuje, mają inne wyobrażenia na temat szczęśliwego małżeństwa. Zastanawiają się więc, jakby to było, gdyby żyli w innych związkach. Odpowiedzi często bywają pokusą, której ciężko się jest oprzeć. Ciekawość, chęć eksperymentowania i pragnienie przeróżnych doznań seksualnych także przyczyniają się do niewierności. Niektórzy przez całe życie poszukują idealnego partnera, który będzie w stanie spełnić ich największe fantazje łóżkowe.

 

Większość małżeństw reaguje podobnie na zdradę, niezależnie od jej przyczyn. Pierwszą reakcją osoby zdradzonej jest wielki szok i niedopuszczenie do wiadomości tego, co się stało. Towarzyszy temu zażenowanie, ból oraz załamanie. Zdradzeni myślą wtedy o tym, jak bardzo byli naiwni. Ich poczucie wartości gwałtownie spada, a wszystkie dotychczasowe dowody miłości ze strony partnera zostają poddane w wątpliwość. Jednak taka sytuacja niektórym otwiera oczy, bowiem uświadamiają sobie, że ich zachowania mogły się do niej przyczynić. Zdrada powoduje, że jesteśmy wrogo nastawieni do partnera i nie potrafimy mu zaufać. W wielu przypadkach prowadzi to do całkowitego rozpadu związku i wtedy rozwód jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli jednak małżonkom zależy na ratowaniu ich rodziny i wszystkiego tego, co wspólnie osiągnęli, powroty są możliwe.

 

 

Katarzyna Borowiec-Bender

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj