Dlaczego włosy wypadają?

Zbyt duże wypadanie włosów jest problemem, z którym borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jest to tzw. łysienie, które może mieć podłoże genetyczne, zależeć od stosowanej diety i sposobu życia. Negatywny wpływ ma również stres, a także narażanie nieodpowiednie działania mechaniczne: czesanie, suszenie, zabiegi kosmetyczne.

 

Skóra głowy do zdrowia potrzebuje odpowiednio dawkowanych składników, takich jak witaminy A, B (głównie B6), E, cynk, krzem i siarka. Niezbędne jest również unikanie stresów i dużo świeżego powietrza. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja pomoże Tobie w unikaniu wypadania włosów. Myj włosy tak często jak tego potrzebują, za pomocą środków odpowiednio dobranych do rodzaju skóry głowy. Jeśli suszysz włosy to używaj  suszarki, która posiada letni strumień powietrza. Oczywiście najlepiej, aby pozostawić je do naturalnego wyschnięcia.

wypadanie wlosow

sxc.hu

Najczęstszym rodzajem łysienia (95% wszystkich przypadków łysienia) jest uwarunkowane genetycznie łysienie androgenowi. Występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Objawem jest przerzedzanie się włosów w kątach czołowych u mężczyzn, a u kobiet na środku głowy.  Schorzenie wywołuje dihydrotestosteron, który atakuje mieszki włosowe, osłabia już rosnące włosy. Konsekwencją jest wypadanie.

Innym rodzajem jest łysienie plackowate. Jest to utrata włosów w kształcie owalnym lub okrągłym. Występuje najczęściej na skórze głowy, ramionach i brwiach. Na początku daje się zauważyć miejsca, w których włosy zaczynają się przerzedzać, później powstają łyse miejsca, które stopniowo zaczynają się powiększać. Może rozpocząć się w każdym momencie życia i trwać kilka lat i samoczynnie zniknąć, albo doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Może rozpocząć się w każdym momencie życia. Towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak jednostronne bóle głowy, brak apetytu. Bywa, że ma źródło pasożytnicze lub też jest skutkiem stresu.

Kolejnym przykładem jest łysienie telogenowe. Jest to przejście części włosów w fazę spoczynku (telogenu) i wypadnięcie ich znacznej liczby po kilku miesiącach. Przyczyną SA niektóre leki, przebyte infekcje, zaburzenia hormonalne, inne choroby włosów. U kobiet występuje najczęściej po porodzie.

Ostatnim omówionym rodzajem jest łysienie rozlane, będące objawem między innymi niedoboru żelaza we krwi, nerwic, zaburzeń hormonalnych. U kobiet stan chorobowy mogą wywołać detergenty w szamponach, lakiery oraz farby do włosów.

Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się i w tym wypadku. Dlatego zadbaj o odpowiednie odżywianie i używaj kosmetyków odpowiednich dla twoich włosów. Jeżeli zauważysz nadmierne wypadanie, skonsultuj się z lekarzem. Nie można bagatelizować takiej sytuacji.

 

Ewelina Kuchta

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj