Dlaczego warto skorzystać z doradztwa przy wyborze antykoncepcji?

Dobór metody antykoncepcji powinien być zależny od szeregu czynników. Niestety, wciąż wiele osób wybiera sposób zapobiegania niechcianej ciąży zupełnie losowo lub zdaje się na partnera. Tymczasem od tego wyboru może zależeć nasze zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo – nie tylko w kontekście ciąży. Warto skonsultować metodę antykoncepcji z ginekologiem.

Antykoncepcja – podstawy

Środki antykoncepcyjne mają za zadanie zapobiegać niechcianej ciąży. Mogą to robić na różne sposoby. Jakie? O to zapytaliśmy eksperta z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku.

Wyróżniamy antykoncepcję mechaniczną, czyli np. prezerwatywy, chemiczną, czyli np. żele i pianki plemnikobójcze, metody hormonalne, takie jak tabletki czy plastry, które blokują jajeczkowanie przez oddziaływanie na gospodarkę hormonalną kobiety, a wreszcie metody naturalne polegające obserwowaniu ciała i powstrzymywaniu się od stosunku w dni płodne.

To cztery główne typy antykoncepcji. W ich obrębie występują rozmaite preparaty i inne produkty zróżnicowane pod względem skuteczności oraz dostępności – od prezerwatyw do kupienia w każdym sklepie po środki hormonalne, których nie dostaniemy bez recepty od specjalisty. Warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% bezpieczeństwa.

Każdy środek działa nieco inaczej i niemal każdy wywiera jakiś wpływ na organizm, a czasem na odczuwanie przyjemności ze stosunku. Dlatego wybór jest bardzo ważny. Z kim go skonsultować i czym się kierować?

Dlaczego warto skonsultować dobór antykoncepcji z lekarzem?

Wybierając antykoncepcję, powinniśmy przede wszystkim ustalić, jaki jest nasz stan zdrowia. Szczególnie w przypadku środków hormonalnych należy wykonać badania ginekologiczne. Niektóre kobiety nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych lub ich dobór jest bardzo trudny. Działają one na gospodarkę hormonalną, a to może rzutować na wiele procesów zachodzących w organizmie. Branie środków hormonalnych w ciemno jest niebezpieczne i, mówiąc najłagodniej, nierozsądne.

Warto wziąć pod uwagę swój charakter i zastanowić się, czy będziemy w stanie pilnować regularności w zażywaniu doustnej antykoncepcji. Jeżeli należymy do osób zapominalskich i roztrzepanych, lepiej sięgnąć np. po plastry lub implant, jeżeli zależy nam na metodach hormonalnych.

Kolejny aspekt to nasz model życia seksualnego. Jeżeli pozostajemy w stałym związku, szukamy raczej długodystansowych metod zabezpieczania się. Jeżeli zaś odbywamy przypadkowe stosunki seksualne, można sięgnąć po środki, które zabezpieczą nas doraźnie, a oprócz tego pozwolą ograniczyć ryzyko choroby przenoszonej drogą płciową – prezerwatywy.

Wciąż powstają nowe i coraz skuteczniejsze metody zapobiegania ciąży, a także pojawiają się badania rzucające coraz jaśniejsze światło na to zagadnienie. Dlatego dla pełnego oglądu warto odwiedzić gabinet ginekologiczny i zasięgnąć porady kogoś, kto dysponuje wiarygodną i aktualną wiedzą.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj