Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Dostępne dane statystyczne jednoznacznie dowodzą faktu, że pod względem stanu uzębienia Polacy plasują się na szarym końcu jeżeli chodzi o społeczeństwa wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Ze statystyk wynika, że aż ponad 98 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. W przypadku ponad 90 procent pełnoletnich obywateli naszego kraju choroba próchnicza dotyczy więcej, niż jednego zęba. Jednocześnie, próchnica jest coraz poważniejszym i coraz bardziej powszechnym problemem również wśród osób młodych a nawet dzieci.

Według większości specjalistów, do najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy należy zaliczyć takie czynniki, jak wycofanie gabinetów opieki stomatologicznej ze szkół a także utrudniony dostęp do lekarzy dentystów. Nie można jednak zapominać również o fakcie, że istotną, a nawet bardzo istotną rolę w opisywanej sytuacji odgrywa także poziom społecznej wiedzy nie tylko na temat zasad codziennej higieny zębów i jamy ustnej a także na temat zakresu kompetencji lekarza stomatologa. W rezultacie, stomatolog przez wielu Polaków nadal jest uważany za kogoś w rodzaju medycznego odpowiednika strażaka, czyli specjalistę, do którego należy się zgłaszać jedynie w naprawdę skrajnych sytuacjach. Tymczasem, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to nie forma zapobiegania chorobom próchniczym oraz chorobom przyzębia, ale także niezwykle istotny element profilaktyki chorób nowotworowych jamy ustnej, które z każdym kolejnym rokiem są coraz częstsze.

Dlaczego warto regularnie odwiedzać stomatologa?

Podstawowym zadaniem, jakie ma dentysta, jest oczywiście przegląd zębów oraz ich ewentualne leczenia. Na tym jednak zakres kompetencji lekarza specjalisty stomatologa bynajmniej się jednak nie kończy. Dentysta jest kompetentny również do dokonania przeglądu jamy ustnej pod kątem ewentualnego występowania w jej obrębie zmian o charakterze nowotworowym lub też przed przednowotworowym. Wbrew dość popularnemu stereotypowi, na nowotwory jamy ustnej oraz gardła narażeni są nie tylko wieloletni palacze lub osoby, które przez długi czas nadużywały alkoholu. Najnowsze badania dowodzą, że nawet regularne spożywanie niewielkich ilości alkoholu lub okazyjne palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko zachorowania. Istotnym czynnikiem jest również wirus HPV, którego niektóre szczepy odpowiadają właśnie za powstawanie groźnych zmian w obrębie jamy ustnej. Zmiany owe mogą zostać wykryte oraz prawidłowe zdiagnozowane jedynie przez kompetentnego lekarza stomatologa lub periodontologa.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj