Dlaczego rzęsy wypadają? Przyczyny i sposoby zapobiegania nadmiernej utracie rzęs

Wypadanie rzęs może być oznaką poważnych chorób lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Trzeba jednak wiedzieć, że utrata rzęs to naturalna sprawa związana z cyklem ich wzrostu. Źle dzieje się, gdy tracimy zbyt dużo rzęs, co odbija się na ich wyglądzie. Jak rozpoznać, kiedy wypadanie rzęs zaczyna się problemem? Jak walczyć z nadmierną utratą rzęs?

Rzęsy to delikatne włoski płytko osadzone w skórze powiek. Rosną zgodnie ze swoim rytmem, który różni się od cyklu życia włosów przede wszystkim długością. Rzęsy żyją krócej – od 60 do 150 dni. Konkretny czas, maksymalna długość i ilość rzęs na górnej lub dolnej powiece to informacje zapisane w naszych genach, dlatego u każdej osoby wygląda to nieco inaczej. Jedno nas jednak łączy – każdemu wypadają rzęsy.

Utrata rzęs jest całkowicie naturalna i wynika z cech anatomicznych. Cykl życia rzęsy rozpoczyna się w mieszku włosowym, gdzie następuje wzrost nowej rzęsy. Kiedy osiągnie swoją maksymalną długość, cebulka przestaje być aktywna i następuje jej obumarcie. Jednak rzęsa pozostaje na powiece do momentu, kiedy nie zostanie wypchnięta przez kolejny włosek, który wyrasta na jej miejsce. To dlatego czasami zauważamy na policzku zgubioną rzęsę, ale nigdy nie odnotowujemy większych zmian w ogólnej liczbie rzęs. Wizualnie wszystko pozostaje tak samo, ponieważ następuje cykliczna wymiana – średnio co 3-4 miesiące mamy komplet nowych rzęs.

Problemy pojawiają się, kiedy tracimy zdecydowanie więcej niż +/- 2 rzęsy dziennie. Linia rzęs wyraźnie się przerzedza, rzęsy jest widocznie mniej, stają się cieńsze, pojawiają się przerwy między nimi, a w trakcie demakijażu na waciku zostaje coraz więcej drobnych włosków. Warto wiedzieć, że przyczyny wypadania rzęs są różne. Utratę mogą przyspieszać:

•zaburzenia hormonalne (częściej wypadają w ciąży),
• stosowanie niektórych leków,
• choroby, infekcje, stany zapalne w obrębie oczu,
• alergia na kosmetyki do makijażu lub soczewki kontaktowe,
• dieta uboga w witaminy i minerały,
• zanieczyszczenia, toksyny np. z papierosów,
• regularne przedłużanie rzęs metodami objętościowymi,
• stosowanie przeterminowanych kosmetyków,
• zbyt agresywny demakijaż: tarcie i szarpanie rzęs,
• i wiele, wiele innych.

Jak z każdym problemem, także z nadmierną utratą rzęs można walczyć domowymi metodami. Warto mieć w zanadrzu produkt, który wspomoże wzrost. Może to być olejek rycynowy, jednak o wiele lepiej sprawdzają się odżywki do rzęs. To produkty, które łączą w sobie działanie naturalnych składników z innowacyjnymi substancjami wzmacniającymi i przyspieszającymi wzrost. Skąd dowiedzieć się, jakie są najlepsze odżywki do rzęs? Warto śledzić opinie i wybierać sprawdzone produkty polecane w sieci przez kobiety, u których przyniosły zadowalające efekty. Wówczas ryzyko kupienia niewłaściwego produktu spada niemal do zera, a rzęsy zostają wzmocnione i przestają nadmiernie wypadać.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj