Dieta po ciąży

Nie oczekuj, ze Twoje ciało po urodzeniu dziecka od razu wróci do dawnej figury. Potrzeba dużo cierpliwości i samodyscypliny. Stare, ukochane dżinsy mogą jeszcze poleżeć w szafie, nic im się nie stanie. Ważne, żeby Twój organizm najpierw zregenerował się po porodzie. Potem można zacząć myśleć o odzyskaniu kondycji  sprzed ciąży.

Masz prawo być zaokrąglona, szczególnie jeśli w ciąży przybyło Ci więcej niż 11-13 kilogramów.  To naprawdę nic strasznego. Średnia utrata wagi już w pierwszym tygodniu po narodzinach  to około 6 kg. Przez kolejne tygodnie waga będzie pokazywać coraz mniej. Zmniejszy się objętość krwi, Twój organizm będzie się pozbywał nadmiaru płynów. Zmniejszy się także macica.  Tym sposobem stracisz jeszcze 3 kg.  Co z resztą nadmiaru kochanego ciałka?

dieta po ciąży

sxc.hu

Zrównoważona dieta

Dobrze jest pamiętać o trzech żelaznych zasadach młodej mamy.

Po pierwsze:  jedz częściej, a mniejsze porcje.

Wskazane jest, aby spożywać 6 mniejszych posiłków w regularnych odstępach. Najlepiej co 2-3 godziny.

Po drugie:  unikaj ostrych przypraw.

Szczególnie pieprzu, gałki muszkatołowej, ostrej papryki, czosnku. Mogą one działać niekorzystnie na przewód pokarmowy Twojego dziecka. Lepiej stosować koper, natkę, majeranek, bazylię, oregano.

Po trzecie: czytaj etykiety na opakowaniach artykułów spożywczych.

Zwracaj uwagę na zawartość wapnia w produktach. Podczas karmienia składnikiem, którego karmiąca mama najbardziej potrzebuje jest właśnie wapń. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta nawet o 100 % w porównaniu z zapotrzebowaniem sprzed porodu i wynosi ok. 1400 mg na dobę.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Na karmienie piersią zużywamy od 300 do 700 kcal dziennie. Bilansując dietę, pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym. Istotne jest także dostarczanie witamin i minerałów, co uzupełni straty będące wynikiem karmienia. Podobnie jak w okresie ciąży, produkty zawierające pełnowartościowe białko powinny znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie. Główne źródła to: ryby, chude mięso, nabiał, w tym produkty mleczne i sery. Wzbogacaj dietę artykułami o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a więc ryby morskie, oliwa z oliwek. Korzystnie wpływają na układ nerwowy Twojego maluszka.

Podczas karmienia  specjaliści odradzają spożywanie produktów bogatych w tłuszcze nasycone.  Tłuste mięsa, pasztety, golonka, tłuste sery, śmietana, masło . Zastąp białe pieczywo i słodkie bułki chlebem razowym, a biały ryż brązowym. Nie są także wskazane bardzo słone potrawy, które zatrzymują wodę  w organizmie. Mogą także powodować obrzęki.

O tym, że należy ograniczać słodycze nie trzeba szczególnie przypominać. Owszem, można od czasu do czasu po nie sięgać. Nie dostarczają jednak niczego wartościowego ani mamie ani dziecku.

A może gimnastyka?

Instruktorzy fitness szczególnie polecają kobietom po porodzie Pilastes. Metoda Pilatesa jest unikalnym systemem ćwiczeń.  Pilates jest bardzo zindywidualizowany, ponieważ wszystkie ćwiczenia posiadają kilka poziomów zaawansowania.  Podstawą jest wzmocnienie ,,centrum”, czyli głębokich mięśni brzucha, mięśni dna miednicy i mięśni grzbietu. W dodatku mobilizują stawy kręgosłupa i obręcz biodrową, dzięki czemu szybko staniesz się znów gibka i odzyskasz dawną kondycję.

 

Monika Rudecka

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj