Diagnostyka zaćmy

Zaćma jest jedną z chorób narządu wzroku, która może spowodować trwałą ślepotę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej ją zdiagnozować. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia tego schorzenia (czyli osoby powyżej 40 roku życia) powinny także regularnie poddawać się badaniom kontrolnym w gabinecie lekarza okulisty.

Takie badania profilaktyczne zaleca się raz na 2 lata. W momencie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów lekarz wdraża leczenie mające na celu zahamowanie rozwoju zaćmy, aby pacjent jak najdłużej mógł korzystać ze swojej naturalnej soczewki. Niestety z czasem objawy zaćmy narastają i zaczynają utrudniać prawidłowe wykonywanie codziennych czynności.

Kiedy udać się do lekarza?

Często pacjenci zwlekają z wizytą u okulisty tłumacząc swoje objawy starczą krótkowzrocznością. Popełniają także błąd wymieniając okulary w salonie optycznych bez wcześniejszej konsultacji z okulistą, który po wykonaniu standardowych badań mógłby wykryć wczesne stadium zaćmy i zlecić dalsze badania w celach diagnostycznych. Dlatego jeśli pojawia się dyskomfort podczas korzystania z aktualnie używanych szkieł korekcyjnych, pojawia się potrzeba mrużenia oczu, a obraz mimo to nie staje się ostry. Wtedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Są to najwcześniejsze alarmujące symptomy wskazujące na zaćmę.

Badania diagnostyczne w kierunku zaćmy

Już podczas pierwszej wizyty okulista jest w stanie zdiagnozować zaćmę. W tym celu przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje podstawowe badania okulistyczne. Bardzo ważna jest obserwacja dna oka, aby dostrzec zmiany powstałe na siatkówce i w okolicy nerwu wzrokowego, który mogą doprowadzić do nieodwracalnych zaburzeń ostrości widzenia. Kluczowe jednak jest obejrzenie przez okulistę przedniej części oka w lampie szczelinowej, aby ocenić obecność i stopień zmętnienia soczewki. Warto zaznaczyć, że wczesna diagnostyka umożliwia jak najszybsze rozpoczęcie kwalifikacji do operacyjnego usunięcia zaćmy i wybór odpowiednich soczewek.

Dlaczego szybka operacja zaćmy jest ważna?

Często od rozpoczęcia diagnostyki zaćmy do operacji jej usunięcia mija bardzo dużo czasu. Nie jest to stan korzystny dla pacjenta, ponieważ odwlekanie daty zabiegu zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań, utrudnia usunięcie soczewki, która pod wpływem mętnienia ulega także twardnieniu. Dlatego obecnie wielu pacjentów korzysta z możliwości operowania zaćmy za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej, na podstawie której można ubiegać się o zwrot kosztów takiej operacji. Wszystkie formalności trwają do 2 tygodni, a zabieg odbywa się w renomowanych zagranicznych klinikach okulistycznych.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj