Detoks – tajemnica zdrowia i urody

Coraz więcej osób interesuje się tematyką oczyszczania i odkwaszania organizmu. Czy jest to tylko chwilowa moda, niegroźny kaprys, czy też warto zainteresować się tym tematem bliżej?

Dlaczego detoks

Oczyszczanie organizmu, czyli detoks, ma na celu usunięcie zalegających toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Zatoksykowany organizm ma słabszą odporność, nie umie się bronić przed wieloma bakteriami i wirusami, pojawiają się ogniska zapalne i różne dolegliwości typu bóle głowy i stawów. Toksyny utrudniają także chudnięcie lub wręcz są przyczyną dodatkowych kilogramów.

Komu polecany jest detoks?

Każda osoba, która żyje w większym mieście, jada fast food i przetworzoną żywność, pija napoje gazowane i kawę oraz alkohol powinna przeprowadzić taki detoks przynajmniej dwa razy do roku – jesienią i wiosną. Dodatkowo detoks jest polecany wszystkim, którzy cierpią na chroniczne bóle głowy, mają problemy ze snem lub koncentracją, a także cierpią na choroby takie jak miażdżyca, wysokie ciśnienie, cukrzyca czy inne choroby cywilizacyjne.

Jak go przeprowadzić

Detoks nie równa się głodówce, jest to przestawienie się na zasadotwórcze produkty o wysokiej gęstości odżywczej, rezygnacja z produktów zakwaszających, takich jak mięso, nabiał, kawa i czarna herbata. Jest kilka rodzajów detoksu, najbardziej radykalny to terapia sokowa, czyli picie świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych. Najłagodniejsza forma to posiłki składające się z gotowanych i surowych warzyw i owoców skomponowanych w pięć posiłków dziennie. Ponieważ tego typu dieta może nieść za sobą chwilowe osłabienie organizmu spowodowane kryzysem ozdrowieńczym, a także dużo pokus, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kurację w specjalistycznym ośrodku proponującym kompleksowe wyżywienie i dodatkowe zabiegi, jak w New Skanpol w Kołobrzegu: http://newskanpol.pl/wellness-center/promocje/nowosc!-kuracja-zycia—dieta-dr-dejneko-157-34.

Po detoksie – i co dalej?

Po zakończeniu kuracji powinniśmy powoli wychodzić z detoksu, wprowadzając do diety najpierw niewielkie ilości zbóż i ciężkostrawnych warzyw strączkowych, a dopiero potem produkty odzwierzęce. Ważne, by zmienić jakoś swoich posiłków na rzecz większej ilości warzyw i owoców, a produkty jadać gotowane, pieczone i duszone, unikać natomiast smażonego i mocno przetworzonej żywności, a także napojów gazowanych. Taka dieta zapewni nam dobre samopoczucie i pewność, że zgubione podczas kuracji detoksykującej kilogramy nie wrócą.
Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy this password:

* Type or paste password here: