Czynniki sprzyjające regeneracji wątroby

Wątroba odpowiada za gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową, przemiany hemu i gromadzenie zapasów żelaza oraz niektórych witamin. Pełni funkcję odtruwającą. Niestety, gdy dochodzi do jej uszkodzenia przestaje działać na najwyższym poziomie, co skutkuje rozmaitymi dolegliwościami. Jak w takiej sytuacji wspomóc regenerację jednego z najważniejszych organów?

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia wątroby

 

Do uszkodzenia wątroby dochodzi pod wpływem różnych czynników – przed niektórymi z nich nie jesteśmy w stanie ją uchronić, ale za niektóre sami odpowiadamy. Infekcje wirusowe zaliczają się do problemów, na które nie mamy za dużego wpływu, chociaż higieniczny tryb życia zwiększa szansę na ich uniknięcie. Stosowanie niektórych leków jest niekiedy niezbędne, ale też zdarza się, że przesadzamy z ich ilością lub przyjmujemy zbyt długo. Alkohol w ogóle jest szkodliwy dla organizmu – nawet, gdy spożywa się go w małych ilościach, ale systematycznie. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn chorób wątroby. Niestety w wysoko rozwiniętych krajach ma miejsce epidemia otyłości, która wiąże się z zachorowaniami na cukrzycę typu drugiego, problemami metabolicznymi i przede wszystkim niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Tłuszcz odkładający się w wątrobie nie zawsze wywołuje uciążliwe dolegliwości, ale może być przyczyną ograniczenia sprawności fizycznej, zmęczenia i zaburzeń snu. Może powodować również ból pod żebrami po prawej stronie jamy brzusznej.

 

Wyjątkowa zdolność wątroby do regeneracji

 

Wątroba jest organem, który potrafi samodzielnie się regenerować nawet, gdy musi sobie radzić z nadmiarem substancji toksycznych. Znajdują się w niej komórki macierzyste, które stymulują wytwarzanie nowym komórek wątroby, czyli hepatocytów. Jednak po wpływem negatywnych czynników, zdolności regeneracyjne zostają osłabione, dlatego należy w odpowiedni sposób wesprzeć jej działanie.

 

Zdrowy styl życia  najlepszą ochroną dla wątroby

 

Styl życia jest niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Przyjmowanie toksycznych substancji takich jak alkohol lub inne używki, a także leki to obok tłustej diety największe zagrożenia. Negatywne konsekwencje ich stosowania trudno zneutralizować, dlatego należy postawić na lekkostrawną dietę i wykluczyć z menu alkohol, mocną herbatę i kawę, a za to wypijać 2 l wody dziennie. Wskazana jest regularna aktywność ruchowa, ponieważ utrzymanie prawidłowej masy ciała zapobiega stłuszczeniu wątroby.

 

Znaczenie fosfolipidów w regeneracji wątroby

 

W procesie regeneracji wątroby ważną rolę odgrywają fosfolipidy, które zawiera m.in. lek essentiale forte – z jego właściwościami można zapoznać się na stronie www.essentiale.pl. Istotne, aby wybrać lek, a nie suplement, ponieważ tylko lek zawiera wystarczającą dawkę fosfatydylocholiny, która powinna wynosić nie mniej niż 1800 mg na dobę. Fosfolipidy ograniczają ryzyko marskości wątroby, przeciwdziałając procesom jej włóknienia. Normują stężenie cholesterolu, działają przeciwmiażdżycowo. Ułatwiają trawienie tłuszczów i wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin. Usprawniają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych poprzez zmniejszenie lepkości płytek krwi.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj