Czym wyłożyć ściany w łazience?

Pytanie na czasie, ponieważ coraz częściej zamiast płytek ceramicznych, czyli glazury terakoty lub gresu, sięgamy w tym celu po inne materiały. I nie jest ważne, czy idzie o dużą czy też małą łazienkę, bowiem rolą okładzin ściennych lub podłogowych nie jest jedynie ochrona przed gromadzeniem się wilgoci. Okładzina lub jej elementy mogą działać optycznie na przestrzeń na przykład dając więcej przestrzennego oddechu łazience małej.

Mimo to zacznijmy od płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne nie są bynajmniej w odstawce. Tyle że mocno poszerzył się ich asortyment, natomiast producenci rzucają na rynek różnego rodzaju ceramiczne imitacje, choćby przypominające drewno lub skałę. Popularna jest przecież drewnopodobna terakota.

Możemy nabyć zestawy glazury z nadrukami, na przykład z iluzją przestrzeni lub z elementami mozaikowymi. Ponadto odpowiednio dobraną glazurę można zestawiać z innymi materiałami, choćby drewnem lub szkłem.

Wróciły do łask

Do łask wróciły przede wszystkim – drewno i fototapeta. Śmielej wykorzystujemy drewno w łazience na przykład w formie drewnianych ścian lub drewnianych pionowych pilastrów. Tu polecić można również drewnopodobne panele, które pod wpływem temperatury nie pracują w takim stopniu jak drewno naturalne. Chociaż drewno naturalne ma swój niepowtarzalny urok i świetnie może wyglądać w zestawieniu ze ścianą pokrytą kamiennymi płytkami lub klinkierem. Powrót drewna wiąże się również z większym dostępem do dobrych impregnatów.

Natomiast fototapeta wróciła między innymi dzięki nowym technikom drukarskim (na przykład 3D) i możliwości wykonywania nadruków na zamówienie. Dzięki fototapecie możemy optycznie powiększyć przestrzeń łazienki albo ją uprzyjemnić ciekawym motywem graficznym.

Po to sięgamy coraz częściej

Są to szkło i skała. Szkło również może być wykorzystywane jako okładzina lub jako fragmenty okładziny, chociaż w dużych łazienkach wykorzystywane są już dosyć często szklane luksfery. Natomiast kamień, naturalny lub sztuczny robi furorę.

Dostępne są kamienie sztuczne przypominające do złudzenia marmur lub granit. Takimi płytkami można wyłożyć zarówno ściany, jak i podłogę.

Ciekawym pomysłem jest wyłożenie podłogi kamieniem naturalnym o nierównej powierzchni i zalanie jej potem równiutką warstwą przeźroczystej żywicy. Tą techniką można tworzyć różne iluzje, choćby strumieni górskich.

Pamiętajmy, że łazienka jest miejscem nie tylko do wykonywania zabiegów higienicznych lub toaletowych. Dobrze jeśli jednocześnie będzie sprzyjała wypoczynkowi i kontemplacji.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą KK POL – producentem stelaży podtynkowych

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj