Czym, oprócz bąbelków, różni się wino musujące od zwykłego?

Wino jest szlachetnym trunkiem, którym raczyli się już starożytni. Hektolitry czerwonej i białej cieczy lały się strumieniami po greckiej Agorze czy rzymskim Kapitolu. Kultura picia wina przetrwała wieki i dziś stanowi ona rodzaj kunsztu. Choć pijemy wiele różnych rodzajów wina, nie zawsze wiemy jak odróżnić jedno od drugiego. Zatem jakie różnice jesteśmy w stanie zaobserwować porównując wino zwykłe z musującym?

O bąbelkach i nie tylko

Oczywiście, charakterystyką wina musującego jest to, że… jest musujące. Zawiera bąbelki dwutlenku węgla, które są odpowiedzialne za charakterystyczny posmak oraz za „wystrzałowość” każdego napoju gazowanego. Tu właśnie dochodzimy do pierwszej ważnej uwagi – różnica między winem musującym a szampanem prowadzi nas do efektu musowania. W szampanie jest on następstwem naturalnych procesów, wynikających z obecności CO2. Czy zatem wino musujące jest zwykłym winem z gazem? Niezupełnie. Wino musujące powstaje z podobnych szczepów winogron co szampan. Są to więc takie odmiany jak: pinot noir, Chardonnay, pinot Mounier. W przypadku wina musującego przeprowadza się podwójną fermentację. Pozwala to na wydobycie z danego szczepu nieco innej barwy smakowej.

Klasyka w czystej postaci

          Zwykłe wino przechodzi zupełnie inny proces produkcji. Jest to wino, które powstaje
z kruszonych szczepów winogron, które następnie poddawane są fermentacji. Winifikacja jest procesem niezwykle skomplikowanym i zależy od szczepu, regionu, temperatury i wielu innych czynników. Po zakończeniu fermentacji wino nie jest ponownie fermentowane, a filtrowane, często wielokrotnie. Po tym procesie przychodzi czas na naturalne klarowanie. Dalszy etap jest zależny od rodzaju produkcji. Niekiedy wina najpierw leżakują i dojrzewają, a następnie przechodzą proces mieszania się z innym rodzajem z tej samej winnicy (tzw. kupaż). Po dojrzewaniu wina są butelkowane i znów oddawane dojrzewaniu. A nam nie pozostaje wtedy już nic innego, jak tylko czekać… I odwiedzić stronę wineavenue24.pl, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o winach.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj