Czy bieganie zimą jest bezpieczne?

Dla biegaczy zima jest ciężkim okresem. Jest to czas, w którym trening jeszcze w większym stopniu niż zwykle jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Bieganie po ośnieżonym i pokrytym lodem podłożu może okazać się niebezpieczne. Warto się zatem zastanowić, co można zrobić by nawet w czasie mrozów jak najwięcej czasu spędzać aktywnie na świeżym powietrzu.

Okazuje się, że zima nie musi oznaczać przerwy w treningu. Wielu profesjonalnych trenerów potwierdza, że bieganie w tym okresie jest bardzo korzystne dla zdrowia. W czasie niskich temperatur organizm dużo lepiej znosi wysiłek, ponieważ się nie przegrzewa. Jednak bieganie po śliskiej nawierzchni stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i wymaga specjalnego przygotowania.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Bieganie w czasie mrozów może być bezpieczne, wymaga jednak od nas dużo większej uwagi. Zimą później wstaje słońce i wcześniej zapada zmrok. Dlatego w czasie treningu należy być wyjątkowo czujnym. Nie można ograniczać sobie pola widzenia przez zakładanie kaptura na oczy, ponieważ możemy przez to nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu. Słuchanie muzyki również ogranicza naszą percepcję.

Zimą należy zwiększyć swoją widoczność na drodze. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią kamizelkę lub opaskę odblaskową. W sklepach z odzieżą sportową można kupić nawet specjalne migające lampki LED.

Bieganie zimą daje dużo radości należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa czasem warto zrezygnować z treningu na świeżym powietrzu. Wskazaniem do pozostania w domu są intensywne opady śniegu oraz bardzo niska temperatura. W takiej sytuacji najlepszą alternatywą jest bieżnia elektryczna.

Jak się ubierać zimą?

Każdy kto pragnie biegać zimą powinien pamiętać o tym by zawsze dobierać strój do aktualnej temperatury. Gdy za oknem panuje silny mróz należy nałożyć na siebie dodatkową warstwę odzieży. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kurtkę wierzchnią odporną na działanie wiatru i wody.

Trzeba się również liczyć z tym, że niejednokrotnie zajdzie konieczność biegania w głębokim śniegu.  Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie getry lub stuptuty biegowe. Dzięki nim śnieg nie będzie wsypywał nam się do obuwia. W czasie biegów po śliskiej nawierzchni warto skorzystać z kijków. Pomagają one utrzymać równowagę.

Buty, w których mamy zamiar biegać w zimie powinny być przede wszystkim wodoodporne i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Ważne jest również by miały odpowiednią podeszwę gwarantującą dobrą przyczepność.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj