Czas na wybór drzwi wewnętrznych – czym się kierować?

Drzwi wewnętrzne to niezbędne dopełnienie aranżacji mieszkania. Mają znaczenie dla wyglądu nie tylko jednego, ale dwóch pomieszczeń. Zobacz, jak wybrać drzwi wewnętrzne i na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Rozwieralne czy przesuwne?

Wybierając drzwi wewnętrzne, możemy zdecydować się na standardowe drzwi rozwieralne lub na model przesuwny. Tradycyjne drzwi wymagają wolnej przestrzeni, koniecznej aby móc je otworzyć – przestrzeń ta musi być większa w przypadku drzwi jednoskrzydłowych, mniejsza zaś w przypadku dwuskrzydłowych. Jeśli jesteśmy właścicielami małego mieszkania i zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca przy jednoczesnym zachowaniu wygody komunikacji, warto rozważyć zakup drzwi przesuwnych. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tego typu drzwi: naścienne oraz chowane w ścianę. Pierwsze przesuwają się po prowadnicach umieszczonych na ścianie jednego z pomieszczeń. Wprowadza to pewne ograniczenia aranżacyjne: ściana, wzdłuż której przesuwa się skrzydło, musi pozostać niezagospodarowana. Nie ustawimy tu mebli, ani też nie powiesimy obrazu. Drugi typ drzwi przesuwnych składa się z kasety, którą należy wbudować w ścianę pomiędzy pomieszczeniami, prowadnic oraz skrzydła – dzięki takiej konstrukcji drzwi chowają się w ścianę, nie zajmując cennego miejsca. Montaż tego rodzaju drzwi nie stanowi problemu na etapie budowy domu, może być jednak uciążliwy w przypadku wymiany drzwi w remontowanym lokalu. Kolejnym rodzajem, którego zakup możemy rozważyć, są drzwi harmonijkowe. Warto pamiętać, że złożone również zajmują nieco miejsca, tym samym zwężając przejście.

Pełne czy przeszklone?

Następnym dylematem podczas wyboru drzwi jest kwestia, czy lepiej sprawdzi się skrzydło pełne, czy też raczej przeszklone. Drzwi pozbawione szyb lepiej wyciszą wnętrze, osłonią także przed wzrokiem innych osób. Zapewnią poczucie intymności, dlatego polecane są jako drzwi do toalet. Charakteryzują się również lepszą izolacją termiczną, dzięki czemu zapobiegną uciekaniu ciepła z pomieszczeń mieszkalnych do piwnicy lub warsztatu. Zaletą drzwi przeszklonych jest ich wizualna lekkość – dzięki nim doświetlimy ciemne, małe lub wąskie pomieszczenia. Na rynku znajdziemy bogaty wybór drzwi przeszklonych, zarówno z transparentnymi szybami, jak i mlecznymi, nieprzejrzystymi (sprawdź np. drzwi dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drzwi-wewnetrzne.html). W zależności od aranżacji wnętrza, wybrać możemy szybki bezbarwne, białe lub kolorowe. Do wyboru mamy szkło gładkie lub wzorzyste.

Wymiary drzwi

Budując dom, nierzadko musimy podjąć decyzję co do wymiarów drzwi. W przepisach określona jest minimalna wielkość wejścia do kuchni, łazienki oraz toalety. Powinno być to co najmniej 80 cm. Tymczasem wielu producentów oferuje także węższe skrzydła, przeznaczone do otworów o szerokości 60 cm oraz 70 cm. Standardowa wysokość drzwi wynosi natomiast 203 cm. Wybierając wielkość, warto kierować się wygodą użytkowania oraz wzrostem domowników.

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu, warto rozważyć zarówno modele rozwieralne, jak i przesuwne oraz harmonijkowe, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Decyzja odnośnie przeszkleń powinna być uwarunkowana poczuciem intymności, koniecznym w niektórych pomieszczeniach.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj