Couchsurfing – wakacje na fali

Marzysz o wyjeździe w nieznane miejsce i poznanie ciekawych osób, a nie jesteś milionerem? Couchsurfing to tanie podróżowanie, a przede wszystkim niezapomniana przygoda. Ludzie z całego globu wzajemnie oferują darmowe noclegi i otwierają się na świat.

Wymarzone wakacje w Polsce lub za granicą, poznanie różnych kultur, nawiązanie znajomości, a nawet przyjaźni, bezpłatny nocleg… Brzmi jak sen? Serwis internetowy couchsurfing.org zmienia marzenia urlopowiczów w rzeczywistość. Zasadą działania tej wirtualnej społeczności jest udostępnienie podróżnikom wolnej „kanapy” (luksusowego apartamentu czy skrawka skrzypiącej podłogi). Nie liczą się warunki mieszkaniowe, ważna jest gościnność i chęć pomocy.

couchsurfing

sxc.hu

 

Jak powstał portal? Wszystko zaczęło się w 2000 roku, gdy Casey Fenton postanowił spędzić letni weekend w Islandii. Jego pasja podróżowania kłóciła się z niechęcią zatrzymywania się w hotelach. Jednak z pomocą przyszli studenci z Rejkiawiku, którzy pozytywnie zareagowali na mailową prośbę przenocowania Amerykanina. Podróżnik uznał, że nocleg u mieszkańców i zwiedzanie z nimi danej miejscowości jest o wiele ciekawszym rozwiązaniem niż korzystanie z ofert biur turystycznych. Inicjatywę stworzenia sieci wymiany informacji o darmowym schronieniu wcielił w życie w 2003 r., a już rok później z ofert mogły korzystać osoby z odległych zakątków Ziemi. Do tej pory na stronie internetowej zalogowało się już 3 mln użytkowników z 248 krajów. W Polsce couchsurferów jest 68 tysięcy.

Jak zostać członkiem „kanapowej” społeczności? Wystarczy zalogować się w serwisie couchsurfing.org, uzupełnić profil i można surfować po całym świecie. Informacje powinny dotyczyć osobowości, zainteresowań, znajomości języków i oferowanych warunków noclegowych. Nieważne czy opływasz w luksusy, czy masz skromny, ale przytulny kącik. Gdy w grę wchodzi dobra zabawa, komfort schodzi na plan dalszy. Ważne jest także umieszczenie zdjęć, aby potencjalny klient wiedział z kim ma do czynienia.

Jeśli sam szukasz miejsca do spania w czasie podróży, wybór gospodarza ułatwią ci zamieszczone komentarze. Oceny wystawia się również gościom – im więcej pozytywnych opinii, tym chętniej zostaniesz przyjęty pod inny dach. W jaki sposób pozostawić po sobie dobre wrażanie? Mimo, iż couchsurfing jest organizacją non-profit, warto zainwestować trochę oszczędności w drobny upominek z Polski. Jeśli nie należysz do zamożnych, pomyśl jak możesz pomóc gospodarzowi (pozmywanie naczyń czy wyprowadzenie psa nie kosztuje wiele wysiłku).

Obdarzenie zaufaniem skądinąd obcych osób nie jest dzisiaj często spotykane. Jeśli postanowisz ugościć turystę, dowiedz się o nim jak najwięcej i sam udzielaj tylko prawdziwych informacji. Prosta wymiana maili może wiele powiedzieć o danej osobie. Napisz, czego oczekujesz (nie chodzi o pieniądze) w zamian za oprowadzenie po mieście, regionalne jedzenie czy sympatyczne towarzystwo. I pamiętaj, nie musisz przyjmować każdego pod swój dach. Sam decydujesz, kogo przenocujesz.

W życiu nie ma nic za darmo. Ale nie o korzyści finansowe tutaj chodzi. Ideą działalności organizacji jest wymiana doświadczeń i poglądów, nauka tolerancji, stworzenie nici porozumienia między ludźmi z różnych kultur. Couchsurferzy muszą mieć gotowość dzielenia się życzliwością, poczuciem humoru, czasem wolnym. Każdy powinien dać coś z siebie, oczekując w zamian podobnych profitów. Couchsurfing to otworzenie przed nieznajomymi swoich domów i serc.

 

Agnieszka Warnke

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj