Co z tą depresją?

Depresja jest chorobą coraz częściej spotykaną w naszym społeczeństwie, wydawać by się nawet mogło, iż współczesny świat coraz bardziej oswaja się z tą chorobą. Jest to o tyle dobra wiadomość, że łatwiej jest człowiekowi z depresją uświadomić sobie, iż to, co go dotyka jest chorobą, że może i powinien ją leczyć.

Przyczyną depresji może być reakcja na jakieś trudne, stresujące wydarzenie. Wtedy mówić możemy o tzw. depresji egzogennej. Jeśli natomiast trudno określić konkretna przyczynę, z powodu której osoba cierpi, mamy do czynienia  z tzw. depresją endogenną.

depresja

sxc.hu

W wypadku, gdy:

  • co najmniej od dwóch tygodni obserwujesz u siebie przez większość dnia depresyjny nastrój (jesteś smutny, płaczliwy, nic cię nie cieszy, odczuwasz pustkę);
  • zauważasz u siebie spadek zainteresowania tym, co dotąd było dla ciebie ważne, a to co dotąd sprawiało ci przyjemność już ci jej nie dostarcza;
  • gorzej sypiasz (więcej lub mniej niż do tej pory);
  • czujesz się zmęczony i trudno jest ci się skoncentrować;
  • chudniesz lub też tyjesz;
  • czujesz się pozbawiony energii, cierpisz;
  •  myślisz o śmierci, a nawet samobójstwie;
  • spotkania ze znajomymi nie sprawiają ci przyjemności – unikasz ich, nie masz na nie siły.

Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą zanim będzie za późno!

Wiele osób dotkniętych tą chorobą dokonuje prób samobójczych (trzy lub cztery razy częściej robią to kobiety niż mężczyźni), niestety część z nich kończy się śmiercią (z powodu zachowań samobójczych umierają trzy lub cztery razy częściej mężczyźni).  Z tego też powodu, jeśli czujemy, że depresja może nasz dotyczyć, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do psychologa lub psychiatry (możliwe jest darmowe leczenie w ramach umowy z NFZ).  W leczeniu depresji wykorzystuje się głównie farmakoterapię  i psychoterapię. Kiedy stan chorego jest bardzo ciężki, leczenie wymaga hospitalizacji.

Jeśli nie wiesz, czy problem depresji dotyczy Ciebie, możesz wykonać test BECKA (dostępny np. na stronie internetowej: http://psychiatra.bydgoszcz.eu/publikacje-autorskie/depresja/skala-depresji-becka). Pamiętaj jednak, że test ten nie zastąpi profesjonalnej diagnozy, taką bowiem otrzymasz jedynie w gabinecie specjalisty.

Depresja jest chorobą, którą jak każdą chorobę można i powinno się leczyć. Nie daj szans chorobie – pokonaj ją, zanim ona pokona ciebie!

 

Urszula Krzyżanowska

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj