Co wybrać- implanty zębowe czy protezę?

Utrata jednego bądź kilku zębów znacznie wpływa na komfort życia, pewność siebie, a także zdrowie. Jeżeli braki zębowe nie są od razu uzupełnione, inne zęby biorą na siebie zbyt duży ciężar żucia, przez co mogą znacznie szybciej się zużyć.

Ponadto ubytki w łuku zębowym negatywnie oddziałują na zgryz. Inne zęby występują ze swych miejsc i przesuwają się. Dlatego nie ma żadnych wątpliwości, że w razie konieczności usunięcia zębów, trzeba je jak najszybciej uzupełnić. W jaki sposób to zrobić?

Zęby jak nowe

Protetyka obecnie proponuje wiele nowoczesnych rozwiązań, pośród których obiektywnie najlepszą są implanty zębowe. Niestety także za jakością idzie cena, jednakże wiele gabinetów stomatologicznych oferuje leczenie na raty. Na drugim biegunie znajduje się popularna i znana wszystkim proteza zębowa, która jest rozwiązaniem najtańszym, ale mającym stosunkowo najwięcej wad. Na przykład może powodować dyskomfort, kiedy nie jest dopasowana lub nasuwać obawy o wypadnięcie. Ponadto do czyszczenia należy ją wyjmować. Może to być problematyczne szczególnie dla ludzi młodych. Implanty zębowe zaś prawie idealnie zastępują własne zęby.

Głównym elementem implantu jest tytanowy wszczep, który umieszcza się w kości. Po jakimś czasie idealnie się on z nią integruje. Tytan to materiał przyjmowany przez ciało jako „coś własnego” dlatego kość obrasta implant na tyle szczelnie, że całość jest zupełnie stabilna. Na implancie osadza się koronę ceramiczną. Przy odpowiedniej dbałości można korzystać z korony nawet 25 lat, zaś implant może pozostać w kości przez całe życie. Z pewnością takie rozwiązanie daje pewność siebie i komfort.

Jak uzupełnić braki przy niewielkim budżecie?

Dla osób o ograniczonych finansach przeznaczone jest rozwiązanie kombinowane, czyli osadzenie protezy na implantach. Jest to możliwe nawet przy całkowitym bezzębiu. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć koszty leczenia. Jeżeli jednak chwilowo pacjenta  nie stać na drodze rozwiązania, najlepiej uzupełnić braki w łuku dostępną cenowo metodą, może to być także proteza. Te współczesne są znacznie lepiej wykonane i wyglądają naturalniej niż jeszcze kilkanaście lat temu. W późniejszym czasie można je wymienić na implanty, ale nie należy z tym zwlekać, ponieważ wraz z upływem czasu pogarszają się warunki kostne w jamie ustnej.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj