Ciążowa potliwość

W ciąży, szczególnie zaawansowanej, pocisz się bardziej niż kiedyś. Jak sobie z tym radzić?

 

Faktem jest, że wszyscy musimy się pocić, ponieważ jest to jeden z głównych etapów procesu termoregulacji. Proces ten jest niezbędny do utrzymania stałej temperatury ciała. Spocone ręce, twarz, skóra pod piersiami czy w pachwinach, pot spływający po twarzy to standard u wielu przyszłych mam, niezależnie od pory roku i temperatury otoczenia.

ciążowa potliwość

sxc.hu

Gruczoły potowe w czasie ciąży pracują wydajniej. Dzieję się tak pod wpływem hormonów. Ponadto z powodu wzrostu masy ciała kobiety ciężarne szybciej się męczą, a więc intensywniej się pocą. Źródłem nadmiernego pocenia się jest także stres. Nerwy mają negatywny wpływ na pracę gruczołów potowych.

,,Ciążowa potliwość” jest zjawiskiem normalnym, jednak w niektórych przypadkach może stanowić poważne zagrożenie.  Zbyt duża utrata wody prowadzi do zmniejszenia ilości elektrolitów w organizmie, które zapewniają prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego. Jeśli bardzo się pocisz, powinnaś pić więcej. Pamiętaj, że odwodnienie jest bardzo szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka.

Poza tym nadmierna potliwość prowadzi do problemów ze skórą. Pod wpływem dużych ilości potu naruszana jest warstwa ochronna naskórka. Skutkiem jest przesuszona skóra. A ten zapach! Pot sam nie pachnie, ale na skórze żyją miliony bakterii, które rozkładając pot na elementy, powodują, że zaczyna on nieładnie pachnieć.

 

Co robić by czuć się świeżo w ciąży?

 

  • Noś przewiewne ubrania (najlepiej z bawełny, włókna i lnu).
  • Wietrz często mieszkanie (pamiętaj, żeby nie robić przeciągu).
  • Stosuj antyperspiranty.
  • Bierz kilka razy dziennie prysznic.
  • Pij dużo wody niegazowanej.
  • Unikaj kawy.
  • Ograniczaj spożycie potraw zawierających duże ilości soli i pikantnych przypraw.
  • Staraj się nie stresować.

 

Kiedy należy udać się do lekarza?

 

Jeśli intensywnemu poceniu się w czasie ciąży towarzyszy także gorączka, duszności, bóle i zawroty głowy, bladość skóry i drżenie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może to być sygnałem rozwijającej się choroby.

 

Monika Rudecka

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj